zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ÚOHS zastavil kartelové řízení s odpadovými firmami

23.11.2017
Odpady
Šlendryján
ÚOHS zastavil kartelové řízení s odpadovými firmami

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) po roce zkoumání zastavil správní řízení, které vedl se čtyřmi odpadovými firmami. Podezíral je z kartelu, který se ale nakonec neprokázal. Mezi podezřelými byly společnosti SUEZ Využití zdrojů a.s., AVE CZ odpadové hospodářství, Marius Pedersen a FCC Česká republika. ČTK to zjistila z webu úřadu, rozhodnutí je pravomocné.

Úřad se případem zabýval na základě podnětu od obchodního řetězce Globus, který hledal firmu na zajištění služeb shromažďování a nakládání s odpady ve svých provozovnách. Firma se domnívala, že některé společnosti v jejím tendru svoje nabídky koordinovaly. Části nabídek byly navíc totožné.

ÚOHS se případem zabýval déle než rok. Existenci kartelu ale neprokázal. "Indicie, které vedly k zahájení správního řízení a provedení místního šetření, je možno vysvětlit racionálně i jiným způsobem než pouze nedovolenou předchozí spoluprací (firem)," uvedl v rozhodnutí místopředseda úřadu Hynek Brom.

ÚOHS má s kartely v odpadovém hospodářství zkušenosti už z minulosti, kdy za něj uložil pokutu 96,6 milionu korun. Firmy AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., .A.S.A., spol. s r.o., van Gansewinkel a SITA CZ a.s. si podle ÚOHS rozdělovaly trh především prostřednictvím manipulace s výběrovými řízeními. Tento pět let starý verdikt obsahující zákaz plnění protisoutěžních dohod i sankce je pravomocný, firmy se proti němu neodvolaly.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekotoxikologicke centrum Bratislava, s.r.o.
3
9. 2018
3-4.9.2018 - Konference
Bratislava, Ministerstvo hospodárstva SR
INISOFT s.r.o.
4
9. 2018
4.9.2018 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
5
9. 2018
5.9.2018 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí