zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Štěrboholích se na ulici pohybovalo 264 chráněných želv

01.12.2017
Příroda
Šlendryján
Ve Štěrboholích se na ulici pohybovalo 264 chráněných želv

V pražských Štěrboholích se u silnice volně pohybovalo 264 chráněných suchozemských želv zelenavých. Tento druh pochází z jižní Evropy a v Česku se nevyskytuje. Kde se želvy vzaly, není jasné, uvedla dnes Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Podle inspektorů mohly být želvy do ČR přivezeny nelegálně, bez prokázání původu však nešly prodat, tak se jich někdo zbavil. Želvy staré přibližně tři až deset let jsou nyní v záchranných centrech Zoo Praha a Zoo Plzeň.

K nálezu byli inspektoři přivoláni na podnět občanů. Inspektoři želvy postupně posbírali, uhynuly dvě.

"Šlo o druh, který je chráněný úmluvou CITES a ohrožený vyhynutím," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss a dodal, že se na něj ze zákona vztahuje povinnost prokázání původu. Dobrá kondice želv podle něj svědčí o tom, že by mohly pocházet z farmového chovu v některé ze zemí původu.

"Jedna z verzí je, že mohly být do Česka nelegálně přivezeny, bez prokázání původu by však nešly legálně prodat, proto se jich eventuálně mohl někdo zbavit," uvedl Geuss. Mezi chovateli se jeden exemplář želvy zelenavé prodává za zhruba 1500 korun, maloobchodní cena je ale podle ČIŽP vyšší.

Kam budou želvy dále umístěny, rozhodne ministerstvo životního prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí