zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Český startup chystá solární vzducholoď

10.12.2017
Ekostyl
Technologie
Doprava
Solární energie
Český startup chystá solární vzducholoď

Nastane renesance vzducholodí? Zakladatelé startupu Aeroprag 250 věří, že ano...

A nyní zkoušejí prorazit s ambiciózním projektem vzducholodi na solární pohon, která dokáže ulehčit současné dopravní situaci, kdy je v ulicích měst stále více automobilů.

,,Ano, chápu, že to může znít šíleně. Nicméně takových na prvních pohled šílených projektů už v minulosti bylo víc. A některé byly nakonec natolik úspěšné, že si už bez nich život nedovedeme představit . A tak jsme zkusili tuhle novou výzvu přijmout," vysvětluje koordinátor projektu Lukáš Janata.

Autoři projektu nyní zahájily crowdfundingovou kampaň na serveru Hithit. Cílová částka je přitom překvapivě nízká. Potřebují vybrat dohromady 120 tisíc.

,,Tenhle projekt se neobejde bez investorů. Proto jsme se rozhodli hned na začátku vyzkoušet jeho životaschopnost a zjistit, jaký o něj bude mezi lidmi zájem. Takže přistupujeme ke crowdfundingové kampani hned v zárodku projektu," říká Janata.

Aeroprag 250 je přitom unikátním projektem, který nepřipomíná nic, co dosud člověk vytvořil, nebo jen naplánoval. Vzducholoď má tři héliem plněné trupy, vyztužené duralovou konstrukcí. Ty mají být spojeny centrálním křídlem, ve kterém se nachází podstatná část prostoru pro cestující. Vzducholoď má přepravovat až 300 cestujících v tom nejvyšším možném luxusu, kde nechybí ani bar či bohatá elektronická výbava. Cestující budou mít k dispozici rovněž prosklené kupole, nacházející se na přídích obou krajních trupů. O pohon se bude starat solární elektrárna o výkonu 4,8 MW v kombinaci s unikátním vzduchovým kondenzátorem.

A jaké jsou plány? Pokud crowdfundingová kampaň dopadne dobře, začne se pracovat na stavbě nelétajícího modelu a hlavně přetavovat stávající nápady do podoby technické dokumentace. A také se budou hledat další možnosti financování. Autoři se přitom netají svými ambicemi

,,Našim cílem je pokusit se o to, aby i v regulacemi až příliš svázané České republice roku 2017 vznikl globální projekt, který se snaží zásadně změnit tvář jednoho z pilířů naší civilizace, totiž osobní letecké dopravy. Snažíme se ukázat, že i malá země jako Česká republika může nabídnout v boji proti klimatickým změnám mnohé, a že může nabídnout ne další zákazy a restrikce, ale originální technická řešení v duchu Průmyslu 4.0, která udrží a rozvinou náš civilizační standard. Samozřejmě v harmonii se Zemí a přírodou", uzavírá Janata.


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí