zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z unijního rozpočtu získají příští rok desítky milionů i dva významné environmentální projekty, autorem je český europoslanec

06.12.2017
Příroda
Zemědělství
Zdraví
Z unijního rozpočtu získají příští rok desítky milionů i dva významné environmentální projekty,  autorem je český europoslanec

Evropský parlament finálně schválil rozpočet Evropské unie na rok 2018. V položkách rozpočtu ve výši 160,1 miliard eur lze nalézt dvě významné iniciativy na ochranu životního prostředí a zdraví. Navrhl je europoslanec a biolog Pavel Poc.


Podpora českých a evropských včelařů


Problematice zdraví včel se v Evropském parlamentu Pavel Poc věnuje dlouhodobě. V roce 2011 pracoval mimo jiné na zprávě Zdraví včel a problémy v odvětví včelařství. Později inicioval otázku na Komisi týkající se problematických neonikotinoidů. Ty představují jedny z nejpoužívanějších pesticidů dodnes ohrožující včelstva i ostatní živočichy. ,,Úbytky populace včel jsou závažným problémem. Jsou výsledkem souběhu vícero faktorů, a to nemocí, působením klimatických změn, invazivních druhů, změnou krajiny či používáním pesticidů," komentuje důvody pro podání tohoto návrhu Pavel Poc.


Právě poslední faktor, pesticidy a jejich výskyt v krajině, bude zkoumat tento nový evropský projekt s rozpočtem 32,5 milionů korun. ,,Práce na projektu nebyla zrovna lehká. Nicméně jsem velmi rád, že se měsíce příprav vyplatily, a že tak budeme mít v ruce hmatatelné důkazy o tom, jestli jsou pesticidy používány správně a je chráněno životní prostředí i naše zdraví," říká Pavel Poc.


Biodiverzita a indikátory evropských motýlů


Druhým želízkem v ohni je iniciativa v hodnotě 20,8 milionů korun. I tou chce Pavel Poc zdůraznit problém úbytku opylovačů, proměn evropské biologické rozmanitosti a podpořit síť Natura 2000. ,,Tímto návrhem, který počítá s aktivním zapojením českých subjektů, si opět bereme na mušku evropskou zemědělskou politiku, systém jejího odměňování, ale i jiné politiky. Výsledky výzkumu plánujeme použít při úpravách environmentálních opatření či adaptačních strategií na změnu klimatu," jmenuje některé přínosy návrhu Pavel Poc. V jeho rámci budou moci evropští dobrovolníci přispívat do sjednocené databáze a ovlivní formování budoucích politik i legislativy. ,,I pro tento projekt jsme uhájili poměrně dost prostředků. Doufám tedy, že Česko neusne na vavřínech a využije tyto příležitosti, nejen kvůli finančnímu ohodnocení, ale zejména kvůli možnosti ovlivnit evropské dění," dodává europoslanec.


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí