zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šetřete o Vánocích sebe i přírodu. Jen balicí papír by pokryl dálnici z Prahy do Ostravy

12.12.2017
Obecné
Šetřete o Vánocích sebe i přírodu. Jen balicí papír by pokryl dálnici z Prahy do Ostravy

Vánoce jsou svátky klidu, míru, ale také přejídání a plýtvání. Význam Vánoc se přesouvá od duchovních hodnot k čistému konzumu...

Jen spotřeba balicího papíru, který slouží pouze na pár hodin a následně putuje do koše, je odhadem 11 km2. Takové množství by stačilo na vytapetování dálnice z Prahy až do Ostravy.

Pojďte to letos zkusit bez přehnaného plýtvání. Užijte si klidnou vánoční atmosféru už v době adventu, ulevte přírodě a ušetřete své peněžence.

Šťastné a plastové

Podle letošní studie ekologů z Univerzity of California zveřejněné v odborném časopise Science Advances jsme doposud vyrobili asi 8 300 miliónů tun plastu. Více než 70 % je nevyužito a leží na skládkách.

Lépe než plastové baňky a řetězy, které se nerozloží ani za 100 let, budou vánočním stromečkům slušet přírodní ozdoby. Nádherně vypadají třeba perníčky, které vám navíc provoní domácnost. Návodů na dekorace, které si vyrobíte sami z přírodních materiálů, je plný Pinterest.

Recyklace šetří planetu i vaši peněženku

Během vánočních svátků shromáždíme obrovské množství odpadů. Asi největší podíl tvoří obaly od dárků. To nejmenší, co můžeme pro naši planetu udělat, je odpad třídit. Například obec Šitbořice dokázala díky zavedení inteligentního systému nakládání s odpady snížit množství komunálního odpadu o polovinu. Projekt získal v roce 2017 ocenění E.ON Energy Globe.

Jinou možností recyklace je využít pro dárkové balení věci, co už splnili svoji funkci. K tomuto účelu poslouží staré mapy, noty nebo obrácená papírová taška z obchodu. Další alternativou je vytvoření obalu, který bude užitečný i do budoucna: dárky se dají třeba zabalit do šátku, utěrky nebo vložit do látkových pytlíků.

Pečte a vařte úsporně

Plný tác patnácti druhů cukroví bezpochyby uchvátí nejednu návštěvu. V průběhu svátků však většina upečených dobrot skončí s výčitkami svědomí ve vás nebo případně v mrazáku. Přitom čas, který jste strávili pobíháním kolem plotny, by šel využít i lépe. Pokud se omezíte na pár druhů a do svého portfolia vánočního cukroví zahrnete i zdravější varianty, nebudete se v lednu muset mučit ve fitcentrech. Raw cukroví, které je nepečené, šetří i energie.

Neméně nám dá zabrat příprava štědrovečerní večeře. Magdalena Baumannová z projektu E.ON Rádce přidává další tipy, jak si počínat při úsporném vaření: ,,Doporučuji dodržovat obecné zásady, jako je používání pokliček, vaření jen s takovým množstvím vody, jež je nezbytně nutné, a používání rychlovarných konvic. Úsporného vaření dosáhnete nejlépe s použitím indukční desky. Maximálního efektu docílíte, když použijete nádobí stejného průměru, jako je plotýnka."

Čistota v přiměřených dávkách

Předvánoční přípravy jsou neodmyslitelně spjaty s generálním úklidem. Při snaze mít doma vše perfektně čisté však často škodíme přírodě, a dokonce i sami sobě. Přehnané používání dezinfekčních prostředků oslabuje imunitní systém. Váš dům není operační sál. Čistoty a dostatečné hygieny dosáhnete i za pomoci obyčejného octa.

Pokud se bez chemických čisticích přípravků přesto neobejdete, sáhněte po těch ekologických. Poznáte je podle certifikátů. Česká republika uděluje známku ,,Ekologicky šetrný výrobek" a evropskou ekoznačkou je ,,The Flower". Dbejte vždy na správné dávkování. Vyšší dávky nezajistí čistší čistotu ani bělejší bílou. Úklid se vám pouze zbytečně prodraží.

O soutěži E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala přes 1 500 projektů. Řada z nich přitom ovlivnila životy stovek tisíc obyvatel České republiky: do iniciativy Ukliďme Česko se zapojují stovky tisíc lidí, ekologické programy TEREZA zase každoročně pomáhají vzdělávat přes 90 000 dětí. Více informací o soutěži a možnost přihlášení svého projektu najdete na webu www.energyglobe.cz.

O společnosti E.ON

Energetická skupina E.ON v České republice patří do skupiny E.ON SE, která je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem na 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina E.ON zásobuje prostřednictvím své více jak 65 000 km dlouhé distribuční sítě elektřinou 1,2 milionu zákazníků, zejména v jižních Čechách a na jižní Moravě. Její tržní podíl v tomto sektoru činí 20 %. V oblasti plynu disponuje více jak 4 000 km dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice činí téměř 11 %.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí