zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovensko chystá výrazné zvýšení poplatků za skládkování odpadu

09.01.2018
Odpady
Slovensko chystá výrazné zvýšení poplatků za skládkování odpadu

Slovensko připravuje výrazné zvýšení poplatků za uložení odpadu na skládkách. Opatření připravilo ministerstvo životního prostředí s cílem podpořit třídění odpadu, ve kterém země pod Tatrami patří k nejhorším v EU. V přepočtu na obyvatele se Slovensko sice v rámci evropské osmadvacítky řadí ke státům s nižším objemem vytvářeného odpadu, z toho ovšem až přibližně dvě třetiny končí na skládkách.

"Navzdory růstu produkce komunálního odpadu za posledních deset let stále patříme s 310 kilogramy odpadu na hlavu k nejlepším v EU. Výrazně ovšem zaostáváme v kvalitě jeho zpracování, míra jeho recyklace je podprůměrná," uvedli ve studii analytici ministerstva životního prostředí. V průměru za celou EU končí na skládkách přibližně čtvrtina vyprodukovaného komunálního odpadu.

Nejnižší sazba poplatku za uložení komunálního odpadu na skládkách by se na Slovensku měla z nynějších necelých pěti eur (128 korun) za tunu začít zvyšovat od příštího roku a v roce 2023 dosáhnout 16 eur (409 korun) za tunu, tedy více než trojnásobek současné sazby.

Nejnižší poplatek se podle předlohy bude vztahovat pouze na odpady, které budou vytříděny z více než 60 procent. Skládkovné nevytříděného komunálního odpadu by mělo zdražit postupně až na 46 eur za tunu (1175 korun). V současnosti jsou poplatky na Slovensku za ukládání odpadu na skládkách jedny z nejnižších v EU.

Podle analytiků slovenského ministerstva životního prostředí například v České republice po zhruba trojnásobném zvýšení poplatků za uložení odpadu na skládkách klesla míra skládkování na 56 procent v roce 2014 ze 68 procent v roce 2004.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí