zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dánsko v Grónsku odstraní vojenský odpad po armádě USA

14.01.2018
Odpady
Šlendryján
Dánsko v Grónsku odstraní vojenský odpad po armádě USA

Dánsko odstraní vojenský odpad, který na jeho ostrově Grónsku zanechala americká armáda. Dohodu o tom dnes v Kodani podepsali grónský premiér Kim Kielsen a dánský ministr životního prostředí Esben Lunde Larsen, informovala agentura AP.

"Jsem potěšen, že můžeme na úklidu společně pracovat," prohlásil Kielsen s tím, že Grónsko o vyřešení problému dlouho usilovalo. Dohoda počítá s šestiletým trváním likvidačních prací, na které vyčlenila 180 milionů dánských korun (přes 614 milionu Kč).

Odstraněny mají být zchátralé opuštěné budovy a vozidla či prázdné palivové sudy. Ty v Grónsku zůstaly poté, co po konci studené války odešla z ostrova většina amerických vojáků.

Dánsko a Spojené státy uzavřely v roce 1951 smlouvu, která Washingtonu umožnila postavit v Grónsku 33 základen a radarových stanic. Ujednání ale nestanovilo, kdo zodpovídá za likvidaci těchto objektů.

Dnes podepsaná dohoda se nevztahuje na vojenské zařízení, které v Grónsku americké jednotky stále využívají. Nezahrnuje ani základnu Camp Century, kterou USA tajně budovaly pod grónským věčným ledem. Ta měla ukrývat americké rakety, od projektu se ale v roce 1966 ustoupilo.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí