zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čeští vědci vyvrátili jednu z hypotéz o vzniku ozonové díry

21.01.2018
Ovzduší
Čeští vědci vyvrátili jednu z hypotéz o vzniku ozonové díry

Tým brněnských vědců z Ústavu přístrojové techniky AV ČR změnil dosavadní mínění o vzniku ozonových děr nad Arktidou a Antarktidou. Vědci zkoumali tak zvané ledové květy, přírodní útvary, o nichž se soudilo, že mají vliv na ničení ozonové vrstvy. Výsledky bádání zveřejnil vědecký časopis Atmospheric Chemistry and Physics.

,,Na rozdíl od předpokladu, že se polární ledové květy, vyrůstající z povrchu ledu, rozpadají na množství malých slaných částic, které narušují ozonovou vrstvu, jsme prokázali opak," řekl vedoucí skupiny vědců Vilém Neděla z Ústavu přístrojové techniky.

Křehké ledové květy jsou až třikrát slanější než mořská voda, protože do sebe dokáží z mořské vody nasávat sůl. Donedávna vědci předpokládali, že se ledové květy rozpadají, větrem jsou unášeny do atmosféry a z mořské soli se uvolňuje brom, který ničí ozonovou vrstvu.

Z dvouletého výzkumu týmu Viléma Neděly vyplývá, že ledové květy pravděpodobně nejsou přímým zdrojem slaných aerosolů a důvodem vzniku polárních ozonových děr. Pro svá pozorování si vědci nejprve museli upravit speciální environmentální rastrovací elektronový mikroskop. Je uzpůsobený pro studium prostředí blízkému v polárních oblastech. Mikroskop umožňuje pozorovat dynamiku povrchu ledu při teplotě blízké tání, nebo řízenou sublimaci ledových květů.

"Při pozorování pod mikroskopem byly ledové květy flexibilní a přilnavé a nedocházelo k jejich rozpadu na slané mikročástice," doplnil Vilém Neděla.

Experimenty vědeckého týmu, na němž se podílejí také vědci z Masarykovy univerzity a Univerzity v Cambridge mají obrovský význam pro pochopení vlastností ledu a environmentální modelování procesů v atmosféře.

Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR z podkladu Ústavu přístrojové techniky
Foto: UPT AV ČR (na snímku umělý sníh)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí