zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Věda je krásná 2017

28.01.2018
Příroda
Věda je krásná 2017

 Nejlepší snímky 9. ročníku fotografické soutěže znovu dokazují, že VĚDA JE KRÁSNÁ!

VĚDECKÁ MIKROFOTOGRAFIE

1. místo: Viktor Sýkora: Moučný mol

alt:

Zavíječ moučný (Ephestia kuehniella). Ačkoliv na pohled vypadá docela sympaticky, jedná se o známého škůdce obilovin, především mouky. Snímek byl získán pomocí skenovacího elektronového mikroskopu a následně byl kolorován s pomocí Adobe Photoshopu.

2. místo: Jana Bulantová: Paraziti v ohrožení

alt:
Veš muňka (Phthirus pubis) je v ohrožení. Móda krácení či dokonce odstraňování chlupového porostu zejména z pubické oblasti začíná být problémem pro diverzitu lidských parazitů u nás. Muňka, jejíž nohy jsou uzpůsobené pouze pro úchop chlupů s větším průměrem, než mají vlasy, totiž jinde na těle nedokáže dlouhodobě přežívat. Komplikovanější se stává i přenos na další hostitele těsným kontaktem při pohlavím styku, kvůli kterému dostala muňka také poetické jméno ,,motýlek lásky". SEM, kolorováno.

VĚDECKÁ FOTOGRAFIE

1. místo: Miloslav Macháček: Ve stínu měsíce

alt:
Měsíc si většina z nás asociuje se zdrojem světla za jasných nocí. Co když se ale Měsíc postaví mezi nás a Slunce? Za ideálních podmínek, kdy Měsíc zcela zakryje sluneční kotouč, se ocitneme v jeho stínu. V tuto chvíli je možné volným okem pozorovat sluneční korónu, a dokonce i mohutné protuberance. Totalita je složena z několika expozic. Ostatní snímky jsou změnou vyvážení bílé kolorovány žlutě - což je barva, kterou si spojujeme se Sluncem, přestože je jeho barva ve skutečnosti spíše bílá.

2. místo: Ivana Dobiášovská: Visible

alt:

Vizualizace a rozlišení kalcifikovaných struktur (kostí) a chrupavčité tkáně pomocí barvení Alizarin red/Alcian blue u chameleona.

3. místo: Jan Havlík: Vzpomínka na zrození

alt:
Svět kolem nás pochází z popela zaniklých hvězd. V pekelné výhni explodujících supernov se v nepatrném okamžiku rodí prvky celé periodické soustavy, aby byly vzápětí mocnými silami rozfoukány do podoby půvabných mlhovin. Od posledního výbuchu mohly uplynout i miliardy let.

Prvky si však malou vzpomínku nesou stále někde hluboko v sobě, a zvláště zručným chemikům se ji tak někdy podaří na zlomek sekundy znovu vyvolat. Reakce oxidu měďnatého a práškového hliníku Canon 80D; 1/4000 s; f 5.6

3. místo: David Herel: Tyrolské hvězdy

alt:
Panorama hvězdné oblohy ze Severního Tyrolska zachycené na vrcholu hory Zollberg. Kromě Mléčné dráhy je po stranách fotografie vidět světelné znečištění a nad vrcholky hor také světelné záření atmosféry (airglow). Panorama se skládá téměř ze sta snímků, každý focen při: 30s / ISO-5000 / F/2.2

ILUSTRACE A VIRTUÁLNÍ PŘÍRODA

1. místo: Lucie Buchbauerová: Alcedo atthis

alt:
Věda je krásná jak sama o sobě, tak díky objektům jejího zájmu. "Létající drahokam" patří bezesporu k těm nejkrášnějším. Kresleno pastelkami Polycolor; formát A4.

2. místo: Miroslav Položij: Zeolitová krajka

alt:
Zeolit FAU, neboli faujasit nebo zeolit X, je jedním z nejdůležitějších průmyslových katalyzátorů a běžně ho potkáte jako bezbarvý prášek či malé krystalky. Při pohledu dostatečně zblízka se ale ukáží nádherné, krajku či vločky připomínající vzory. Vytvořeno pomocí programu VESTA.

3. místo: Linda Pokorná: Kočičí hybridi

alt:
Leopon je kříženec dvou druhů velkých koček: levharta a lvice. Zatímco v těle připomíná tento kříženec levharta, hlava nese jasné lví znaky. Kříženci mezi druhy velkých koček se vyskytují v zajetí, ve volné přírodě je vznik takového hybrida velmi nepravděpodobný. Kresleno v programu Adobe Photoshop.

OBJEVITELSKÁ

1. místo: Zuzana Gabrielová: Xenochrophis trianguligerus - poslední okamžiky

alt:
Užovku jsem chvíli pozorovala, jak plave podél břehu jezírka, když se mi na chvíli ztratila z dohledu. Jakmile se mi znovu objevila v hledáčku, nevěřila jsem vlastním očím. Užovka chytila žábu a začala ji velice rychle polykat. Tak mě tato scéna uchvátila, že chvíli trvalo, než jsem se zkoncentrovala a byla schopná tento nezapomenutelný zážitek zachytit.

2. místo: Aleš Buček: Zbraně termitích vojáků

alt:
Za svůj evoluční úspěch vděčí termiti mimo jiné sociálnímu způsobu života, který s sebou přinesl dělbu práce. Za obranu je zodpovědná kasta vojáků. Na fotografii je zachycen nesklerotizovaný předstupeň vojáka afrického termita Labidotermes (Kamerun; fotografie vznikla v rámci projektu doc. Jana Šobotníka z ČZU).

3. místo: Marie Voldřichová: Studie pohybu koně

alt:
Studie pohybu koně (kombinovaná technika - akvarelové pastelky, akrylové barvy).

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ

Linda Pokorná: Parazitičtí prvoci

alt:
Toxoplasma gondii je vnitrobuněčný parazit teplokrevných živočichů včetně člověka. Toxoplazmóza, kterou způsobuje, má širokou škálu klinických projevů. Kresleno v programu Adobe Photoshop.

DIVÁCKÁ SOUTĚŽ

Lucie Buchbauerová: Alcedo atthis

alt:
Věda je krásná jak sama o sobě, tak díky objektům jejího zájmu. "Létající drahokam" patří bezesporu k těm nejkrášnějším. Kresleno pastelkami Polycolor; formát A4.

Použité zdroje

http://vedajekrasna.cz

Zdroj: https://www.prirodovedci.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí