zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické organizace vítají rozhodnutí vlády nepřipojit se k žalobě Polsko vs. čisté ovzduší EU

18.01.2018
Ovzduší
Politika
Ekologické organizace vítají rozhodnutí vlády nepřipojit se k žalobě Polsko vs. čisté ovzduší EU

Vláda právě rozhodla o tom, že se Česká republika nepřipojí ke kontroverzní žalobě Polska proti novým evropským emisním limitů, které mají zlepšit ovzduší a chránit naše zdraví.

Frank Bold, Greenpeace a Hnutí DUHA toto rozhodnutí vlády vítají a apelují na ni, aby nejen bránila destrukci emisních limitů, ale hlavně aby zajistila, že je budou české elektrárny muset splnit a tím zlepšit ovzduší v ČR. Limity jsou přitom podstatně mírnější, než jaké platí v Číně. [1]

Organizace včera ráno odhalily a zveřejnily informaci o tom, že ministr průmyslu Tomáš Hüner na poslední chvíli předložil vládě návrh na připojení se k polské žalobě, aniž by to bylo ve veřejném programu vlády. Následně požadovaly, aby vláda tento škodlivý krok odmítla.

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR:

,,Oceňujeme, že vláda dala přednost ochraně zdraví občanů a čistému vzduchu před zisky Křetínského, Tykače a ČEZu. Doufáme, že pan ministr Hüner se z této zkušenosti poučí a příště se podobných velmi špatných nápadů zdrží."

Laura Haiselová, právnička Frank Bold:

,,Z právního hlediska dává rozhodnutí České republiky nepřipojit se k polské žalobě smysl. Argumenty, na kterých Polsko staví svoji žalobu, jsou poměrně slabé, především procedurálního charakteru. Česká republika se dnes zařadila mezi vyspělé evropské země, které mají zájem o čisté ovzduší."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, říká:

"Odmítnutím podpory pro kontroverzní polskou žalobu, která se snaží překazit zlepšování stavu evropského ovzduší složila vláda Andreje Babiše první zkoušku ze své ekologické politiky, kde slibuje útlum uhlí a řešení smogu. Nyní uvidíme, zda dokáže navázat a svoje sliby naplnit. Tedy jestli bude motivovat lidi, aby se zbavili uhelných kotlů a kamen, jestli donutí uhelné elektrárny k snížení znečištění a nebude jim dávat výjimky z evropských limitů či jestli zvýší poplatek z vytěženého hnědého uhlí, aby stát nepřicházel zkrátka a uhlím se přestalo plýtvat."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí