zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firmy mohou díky fotovoltaice výrazně ušetřit, MPO podpoří nové instalace dvěma miliardami

22.01.2018
Solární energie
Firmy mohou díky fotovoltaice výrazně ušetřit, MPO podpoří nové instalace dvěma miliardami

 Ministerstvo průmyslu a obchodu na konci roku spustilo již druhou výzvu k podávání žádostí o dotace v rámci programu Úspory energie...

Firmy tak mohou žádat o finanční podporu určenou na pořízení fotovoltaických systémů ve výši desítek milionů korun. Dotaci lze získat i na fotovoltaické systémy s akumulací energie, které lze využívat jako záložní zdroj energie při výpadku elektrické sítě.

Od začátku ledna až do konce dubna mohou firmy žádat až o 100 milionů korun na běžné solární panely nebo panely s možností akumulace energie, které slouží k větší energetické soběstačnosti. Výzva MPO Úspora energie - Folovoltaické systémy s nebo bez akumulace pro vlastní spotřebu, která je vyhlášena v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, platí pro firmy všech velikostí. Malé firmy mohou získat dotaci až do výše 80 % nákladů, střední firmy do 70 % a velké do 60 %. Minimální výše finanční podpory je 300 000 Kč, maximální 100 000 000 Kč. Na tuto dotační výzvu jsou alokovány celkem 2 miliardy korun.

Cílem programu je podpora opatření k úspoře energie, využívání obnovitelných zdrojů a celkové snížení energetické náročnosti v rámci podnikatelského sektoru. Pro české firmy to znamená hlavně možnost snížit náklady na energie a zavedení ekologičtějšího podnikání. ,,Solární panely lze umístit přímo na střechy firem a elektřinu tak vyrábí přímo v místech potřeby, což pomáhá firmám snižovat náklady za energii i spotřebu fosilních paliv. Zlepší tak prostředí v místě a zůstanou jim prostředky, které budou moci využít pro pořízení dalších inovací v podniku," říká Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

Podle studie Solární asociace je v potenciálu České republiky vyrábět pomocí solárních elektráren na střechách domů přes 7,4 terawatthodin elektřiny ročně, což je polovina roční výroby jaderné elektrárny Temelín. ,,Fotovoltaické elektrárny jsou jedním z hlavních zdrojů obnovitelné energie, který pomáhá snižovat naši závislost na fosilních palivech, což přispívá nejen k úspoře vyrobené energie, ale také lepšímu ovzduší ve městech i obcích," uvádí Tomáš Buzrla, předseda představenstva Solární asociace.

Žádost o dotace lze podávat do 30. dubna tohoto roku, následné výběrové řízení a realizace programu budou přicházet na řadu v druhé polovině roku 2018. Pouhým podáním žádostí o dotaci se firmy k realizaci nezavazují.

Aktuální výzva navazuje na vůbec první možnost podpořit solární elektrárny jako samostatné opatření úspor energie ve firmách, která byla vypsána loni. Do první výzvy bylo podáno 274 žádostí a bylo zažádáno o podporu v celkové výši 612 milionů korun.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí