zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hranice: První flotila elektrobusů v MHD

22.01.2018
Obec, město
Doprava
Ekologická auta
Hranice: První flotila elektrobusů v MHD

Šestice nových elektrobusů byla ve čtvrtek 19 října předána do užívání hranické městské hromadné dopravy. Hranice se tak staly prvním městem v zemi, které u městské hromadné dopravy kompletně přešlo na elektropohon. Ani jinde v Evropě ale dosud neexistuje systém MHD, který by byl kompletně obsluhován vozidly na elektrický pohon. To z Hranic dělá první město s plně elektrifikovanou MHD v Evropě.

Elektrobusy byly ve čtvrtek slavnostně předány do užívání a předvedeny hranickým občanům. Předání se účastnila řada významných hostů, kromě starosty města Jiřího Kudláčka a místostarosty Ivo Lesáka například senátorka Jitka Seitlová, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, náměstek primátora Přerova Pavel Košutek, starosta Lipníka nad Bečvou Miloslav Přikryl, za provozovatele MHD generální ředitel skupiny 3ČSAD Tomáš Vavřík, za výrobce generální ředitel společnosti SOR Libchavy Jaroslav Trnka a Jan Klepiš, za ČSOB, která zajištuje bezkontaktní placení jízdného. Autobusy slavnostně pokřtil hranický farář a děkan pan Jiří Doležel.

Městské autobusy v Hranicích by dohromady za rok dokázaly šestkrát objet celou zeměkouli - najedou totiž více než 250 000 km. Jejich naftové motory tak představují podstatnou zátěž pro kvalitu ovzduší ve městě. Nově je na devíti městských linkách proto nahradí celkem šest elektrobusů v zeleno-bílých barvách. Produkce škodlivého oxidu uhličitého v ulicích se tím sníží o 200 tun ročně.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí