zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skutečně zdravá škola chce omezit plýtvání ve školních jídelnách

25.01.2018
Odpady
Ekologické vzdělání a výchova
Zdraví
Skutečně zdravá škola chce omezit plýtvání ve školních jídelnách

Iniciativa Skutečně zdravá škola chce zapojit základní a střední školy do akce Miluji jídlo, neplýtvám a zavázaly se snižovat množství odpadu ve školních jídelnách. Proto připravila pro pedagogy řadu návodů a vzdělávacích metodik, jak žáky a studenty vzdělat o dopadech plýtvání potravinami a možnostem řešení.

,,Rádi bychom, aby se do výzvy zapojilo co nejvíce škol. Množství vyhazovaného jídla ve školních jídelnách je opravdu velké a zaslouží si naši pozornost. Nejen že takto plýtváme přírodními zdroji a penězi rodičů, ale také tolerujeme, že vyhazovat kvalitní potraviny je v pořádku," říká Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Třetina jídla se vyhazuje

V České republice se ročně znehodnotí přes 800 tisíc tun potravin, což představuje 80 kg na osobu. Průměrný Čech za život vyhodí více než 5 300 kg jídla. Každoročně se na světě vyhodí nebo zkazí jedna třetina vyrobeného jídla, tedy 1,3 miliardy tun potravin, což je množství, které by dokázalo nasytit až tři miliardy lidí.

Skutečně zdravá škola chce, aby se školy do konce února zapojily do výzvy. Na zapojených školách budou učitelé provádět mezi žáky a studenty osvětu o problematice dopadů plýtvání potravinami a představí jim možnosti jeho předcházení. Poté se školy pustí do auditu - změří, jaké množství potravin se v jejich školní jídelně vyhazuje. Škola, která se do výzvy ,,Miluji jídlo, neplýtvám" zapojí, vypracuje akční plán, ve kterém si stanoví konkrétní cíl snížení množství odpadu z jídelny a ten se snaží naplňovat. Pravidelně sleduje a zveřejňuje ukazatele.

Úcta k přírodě a snižování nákladů

Předcházení a snižování plýtvání potravinami je jednou z nejlepších možností, jak zachovat přírodní zdroje a chránit přírodu. Snižováním množství vyhazovaného jídla ve školních jídelnách snižuje škola svoji uhlíkovou stopu. Snižuje ale i množství odpadu na skládkách či ve spalovnách a pomáhá zachovat přírodní zdroje používané k produkci potravin. A samozřejmě snižuje náklady za odvoz odpadů z jídelny. Navíc vychovává děti k úctě k jídlu v době, kdy stovky milionů lidí na světě každý den hladoví.

Veškeré informace o výzvě, návod na zapojení a metodické návody pro učitele jsou dostupné na webu akce Miluji jídlo, neplýtvám.

Program Skutečně zdravá škola

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle. Usiluje o to, aby si děti jídla vážily, znaly jeho hodnotu, dokázaly si je vychutnat a naučily se, jak vzniká. Všechny školy plnící program Skutečně zdravá škola nabízí dětem kvalitní pokrmy a podporují a rozvíjí v žácích zdravé stravovací návyky. Skutečně zdravé školy také umožňují žákům pěstovat bylinky, ovoce a zeleninu na školních zahradách, učit se základům vaření a navštěvovat místní farmy.

Do programu se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Mohou se pokusit o získání bronzové, stříbrné a zlaté medaile za splnění kritérií programu Skutečně zdravá škola. Momentálně je zapojeno 307 škol z celé České republiky a 40 z nich již splnilo bronzová kritéria, dvě základní a jedna mateřská škola splnily stříbrná kritéria.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí