zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mezinárodní cyklokoridor má propojit Prahu s Vídní, Berlínem a Kodaní

13.02.2018
Doprava
Mezinárodní cyklokoridor má propojit Prahu s Vídní, Berlínem a Kodaní

 Plánovaný koridor má mít celkovou délku zhruba 1 500 kilometrů.

Využít chce existující evropské a národní cyklotrasy. Jak propojit cyklistické trasy mezi Kodaní, Berlínem a Vídní aktuálně řešilo mezinárodní setkání českých, rakouských a německých partnerů, pořádané v Praze Nadací Partnerství ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy.

,,Česko může z podobného koridoru jen získat, podobně jako v železniční či silniční dopravě je naše země nejen důležitou cykloturistickou cílovou destinací, ale i tranzitní zemí pro vyspělé cyklistické destinace jako Německo, Dánsko a Rakousko," říká Daniel Mourek z Nadace Partnerství, člen EuroVelo councilu Evropské cyklistické federace.

Cyklokoridor v Česku využije málo používané trasy

Budoucí cyklokoridor by měl využít trasy EuroVelo 4, EuroVelo 7 a EuroVelo 13. Dále cyklostezku Odra - Nisa v Německu a Česku, Greenway Jizera a Greenways Praha Vídeň.

Jedním z cílů plánovaného propojení je i využití zatím méně frekventovaných cyklotras v Česku. Ty přitom patří u našich sousedů k TOP 10 nejoblíbenějším trasám. Příkladem je cyklostezka Odra - Nisa nebo Greenway Jizera v Libereckém a Středočeském kraji s propojkou až do Prahy.

Součástí cyklokoridoru se má stát i nejstarší dálkové cyklotrasa u nás Greenways Praha - Vídeň. Ta byla jako první dálkové cyklotrasa proznačena již před více než 20 lety, v roce 1996.

Podle Mourka například v železniční dopravě Česko ztrácí pozici tranzitní země kvůli pomalému spojení či rušení nočních vlaků na relaci Vídeň - Berlín. Plánovaný cyklokoridorem by mohl přispět k tomu, že Česko zůstane propojkou mezi těmito destinacemi.

Kodaň - Berlín - Praha - Vídeň

,,Během naší spolupráce s centrálou cestovního ruchu Meklenburska-Pomořanska a s českými partnery se snažíme o rozšíření cykloturistického produktu Kodaň - Berlín o Prahu a Vídeň a o propojení s dolnorakouským systémem dálkových cyklotras," doplňuje Prof. Christoph Madl, MAS, ředitel dolnorakouské centrály cestovního ruchu Niederösterreich-Werbung.

V případě největší spolkové země Rakouska půjde i o zapojení nejznámější dálkové cyklotrasy v Dolním Rakousku - Dunajské stezky (EuroVelo 6) a česko-rakouské evropské trasy EuroVelo 13 - Stezky Železné opony.

Cyklokoridor Kodaň - Berlín - Praha - Vídeň by měl nabídnout i konkrétní cykloturistické produkty šité na míru jednotlivým cílovým skupinám a jednotný marketing.

Fotogalerie

Mapa evropských tras CykloVelo
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí