zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Frýdlantském výběžku na Liberecku platí zákaz vstupu do lesů

27.01.2018
Les
Ve Frýdlantském výběžku na Liberecku platí zákaz vstupu do lesů

V podstatné části Frýdlantského výběžku na Liberecku platí od úterý zákaz vstupu do lesů. Oblast není kvůli polomům bezpečná. Hrozí i pády stromů, které navenek nevypadají poškozeně. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Městského úřadu ve Frýdlantu Martina Petrášková.

Při extrémně silném větru z konce října loňského roku bylo v lesích v severní části Frýdlantského výběžku poškozeno 13.500 metrů krychlových dříví, které zatím lesníci zpracovali pouze částečně. Další velké škody způsobil silný vítr minulý týden ve čtvrtek. "Těžko se to odhaduje. Domníváme se, že je to nějakých 5000 až 10.000 metrů krychlových," uvedl krajský ředitel Lesů ČR Ludvík Řičář.

Zákaz vstupu by měl platit až do 22. března pro oblast ohraničenou Heřmanicemi, Dětřichovem, Frýdlantem, Raspenavou, Krásným Lesem, Dolní Řasnicí, Horní Řasnicí, Srbskou až ke státní hranici s Polskem. "V lesích je velké množství polomů a vývratů, kterou jsou nestabilní a i bez dalšího podnětu padají a ohrožují návštěvníky lesa. Dochází i k pádu stromů, u kterých není poškození na první pohled vůbec patrné," uvedla Hana Kučerová z oddělení životního prostředí odboru stavebního úřadu a životního prostředí ve Frýdlantě.

Škody způsobil silný vítr ve čtvrtek v minulém týdnu i v dalších částech Libereckého kraje, nikde jinde nejsou ale tak rozsáhlé. "V celém Libereckém kraji je v našich lesích poškozeno 15.000 až 20.000 metrů krychlových," odhadl Řičář. Podle něj jde většinou o jednotlivé stromy. Některé byly oslabené už při vichřici Herwart loni na konci října. V Libereckém kraji tato vichřice poškodila asi 150.000 metrů krychlových dřeva a Semily vyhlásily zákaz vstupu na oblíbenou Riegrovu stezku, která se vine údolím Jizery ze Semil do Podspálova. Nařízení platí pro stezku do 2. února.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí