zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Celníci na letišti v Mošnově zabavili desítky mořských korálů

26.01.2018
Příroda
Šlendryján
Celníci na letišti v Mošnově zabavili desítky mořských korálů

Celníci na mezinárodním letišti v Mošnově na Novojičínsku zabavili třem cestujícím desítky kusů mořských korálů. Turisté je přivezli z dovolené na Maledivách. Že to je nezákonné, prý nevěděli. ČTK o události dnes informovala mluvčí moravskoslezských celníků Pavla Zdobnická.

Celníci na letišti v Mošnově počátkem měsíce kontrolovali opožděná zavazadla dopravená pravidelnou linkou z Prahy. Původně ale zavazadla cestovala z Malediv.

"Pomocí rentgenu jsme zjistili, že se v zavazadlech tří cestujících nachází zboží, které by mohlo porušovat ustanovení Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin," řekla Zdobnická. Za přítomnosti přizvaných majitelů nebo jejich zmocněnců celníci zavazadla otevřeli.

Uvnitř našli 42 kusů neživých korálů. Pasažéři si je přivezli z dovolené jako suvenýry. "Že se jedná o přísně chráněný exemplář ohrožených druhů volně žijících živočichů a rostlin a obchodování s touto komoditou je zakázáno, to netušili," uvedla mluvčí.

V souladu s úmluvou zboží zadrželi, dočasně uskladnili a případ předali České inspekci životního prostředí v Ostravě. Mluvčí dodala, že k dovozu tvrdých schránek korálů je nutné povolení.

Téměř milion mořských druhů živočichů a rostlin potřebuje korálové útesy ke svému přežití, většina korálů je však dnes ohrožena. Vyskytují se hlavně při australském pobřeží a při pobřeží Indického oceánu a Rudého moře.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí