zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čínská firma plánuje obří koncentrační solární elektrárnu

31.01.2018
Solární energie
Čínská firma plánuje obří koncentrační solární elektrárnu

Čínská společnost SPIC Shijiazhuang Dongfang Energy plánuje vybudovat v autonomní oblasti Vnitřním Mongolsku technologicky vyspělou solární elektrárnu s kapacitou dva gigawatty (GW). Elektrárna nebude využívat běžné fotovoltaické panely, ale technologii koncentrované solární energie (CSP). Náklady na projekt mají činit zhruba 46 miliard jüanů (149 miliard Kč), uvedla dnes agentura Reuters.

Elektrárna má být jednou z největších svého druhu v Číně. Země je přitom už teď největším solárním trhem na světě. Projekt je součástí dlouhodobé snahy Pekingu zvýšit využití čisté energie a rozvinout odborné znalosti v oblasti ukládání energie.

Společnost zatím představila předběžné plány a neupřesnila, kdy chce s výstavbou začít, ani kdy má být projekt ukončen. V první fázi počítá s kapacitou produkce 200 MW a s investicí 4,6 miliardy jüanů.

Na rozdíl od fotovoltaických elektráren, které používají panely, technologie CSP vyrábí energii pomocí zrcadel nebo čoček. Ty se využívají ke koncentraci slunečních paprsků na potrubí či nádobu. Teplo ohřívá vodu a vyrábí páru, která pohání parní turbínu. Tepelnou energii lze také uchovávat v roztavených solích nebo syntetickém oleji, což umožňuje elektrárnám vyrábět elektřinu i po západu slunce.

Čína se snaží podporovat projekty CSP a jejich schopnost ukládat energii, aby zmírnila rostoucí problémy s plýtváním elektřinou. K tomu obvykle dochází, když není dostatečná přenosová kapacita, která by dokázala zvládnout dodávky elektřiny z větru, slunce a vodních elektráren. Ukládání elektřiny pomáhá zmírnit problémy s plýtváním.

Cílem vlády v Pekingu je instalovat v zemi do roku 2020 elektrárny využívající CSP o kapacitě nejméně pět gigawattů a zvýšit v příštím desetiletí kapacitu skladování energie ve velkém rozsahu. Stání plánovací komise zatím schválila 20 pilotních programů elektráren CSP s celkovou instalovanou kapacitou 1,35 GW.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí