zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

150 zemí se připojí k největšímu světovému úklidu

01.02.2018
Odpady
Ekologické vzdělání a výchova
150 zemí se připojí k největšímu světovému úklidu

Rozsáhlá síť nevládních organizací, občanských iniciativ a institucí se spojila, aby uspořádala největší světový úklid - World Cleanup Day - spojí 150 zemí v jeden den - 15. září 2018.

Minulý týden proběhla v Tallinnu v Estonsku Konference WorldCleanUp za účasti představitelů občanské společnosti z asi 90 zemí, které se zavázaly postavit se proti znečištění odpadu ve svých zemích a spolupracovat na celosvětové úrovni s cílem zvýšit povědomí o rychle se rozvíjejícím problému s odpady.
Podle The International Solid Waste Association (ISWA) vzniká na světě asi 4 miliardy tun tuhého odpadu, z čehož 1,6 miliardy je komunální odpad. 3,5 miliardy lidí na světě nemá přístup k zařízením pro recyklaci a jejich odpad končí v přírodě. Celosvětový odhad odpadového hospodářství konstatuje, že ze stovky milionů tun odpadků, které znečišťují naše oceány, pochází 80% z pevniny. Světová banka oznámila, že celosvětové náklady na nakládání s odpady pokračují v růstu - na odhadované 2,2 miliardy tun ročně do roku 2025 - s ročními celosvětovými náklady ve výši 375 miliard dolarů.
Světový úklidový den je výsledkem masivní dobrovolnické iniciativy nazvané Let's Do It! vzniklé v Estonsku v roce 2008, kdy během pouhých pěti hodin vyčistilo 50 000 dobrovolníků (4% obyvatel) 10 000 tun nelegálního odpadu. Úředníci odhadovali, že iniciativa ušetřila místní vládě tři roky práce a 22,5 milionu EUR. Nápad se rychle zachytil a od té doby se celosvětově rozšířil.
"Je to tak inspirující, když vidíme, jak se činnost několika málo dobrovolníků rychle rozrostla do celosvětového hnutí, které se dotýká desítek milionů lidí. Dnes máme v naší globální síti 116 zemí, které potvrdily svou účast na celosvětovém úklidovém dni a odhadujeme účast přibližně 20 milionům dobrovolníků, "řekl Eva Truuverk, členka představenstva Let's Do It Foundation.
Prezidentka Estonska Kersti Kaljulaid, která vystoupila na konferenci, řekla: ,,Potřebujeme celosvětovou hnutí proti overpackagingu, stejně jako již máme celosvětové kampaně proti dětské práci nebo testování na zvířatech.Všechny sociální skupiny mají možnost pomoci ke změně a celosvětová spolupráce je nezbytná. " Rovněž zdůraznila, že spotřebitelé mají příležitost ovlivňovat veřejné věci a pomáhat společnostem posunout se správným směrem tím, že jsou zapojeni a jsou konstruktivní.
Prezidentka také vyjádřila svůj vyhraněný názor, že spalovny jako ,,zdroj energie" jsou řešením, které má daleko k šetrnosti vůči životnímu prostředí: ,,Vedlejší produkty spalování jsou velmi těžko zvládnutelné a měli bychom s nimi pracovat téměř stejně jako s jaderným odpadem. Spalování dává naší společnosti špatnou zprávu, protože namísto snížení produkce odpadu a recyklace ztrácíme spoustu materiálů, které by jinak mohly být znovu použity, "vysvětlila.
Světový úklidový den je v Estonsku podporována Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem životního prostředí, BBDO Zavod a celou řadou komerčních subjektů, coby sponzorů.
V České republice bude koordinátorem celosvětového úklidového dne 15. září iniciativa Ukliďme svět, ukliďme Česko, pořádající tradičně úklidové akce především v jarním termínu (letos v sobotu 7. dubna). Podrobnosti na www.UklidmeCesko.cz
Fotografie z konference naleznete na: mediabank.letsdoitworld.org
Fotografie z úklidů Česka na www.uklidmecesko.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí