zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

D5 byla u Zdic po nehodě automobilu s nebezpečnou látkou uzavřena

13.02.2018
Doprava
Havárie
Šlendryján
D5 byla u Zdic po nehodě automobilu s nebezpečnou látkou uzavřena

Dálnice D5 byla na 27. kilometru u Zdic na Berounsku ve směru na Plzeň zhruba tři hodiny uzavřena kvůli nehodě nákladního automobilu, který převážel nebezpečnou chemickou látku na bázi polymeru. Auto narazilo ve směru na Plzeň do svodidel, při nehodě nebyl nikdo zraněn. Část nákladu unikla z havarovaného vozu ven, hasiči proto zasahovali v ochranných oblecích, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Dálnice byla po nehodě uzavřena v obou směrech, ve 14:15 byl provoz ve směru na Prahu obnoven bez omezení, a to díky zmenšení ochranné zóny kolem nebezpečné látky. Po 15:00 byl provoz obnoven také ve směru na Prahu, uzavřen zůstal jen sjezd z dálnice na 28. kilometru ve směru na Plzeň.

Hasiči po příjezdu na místo zasahovali v dýchací technice. "Operační středisko v průběhu cesty hasičů k zásahu zjišťovalo v naší databázi nebezpečných látek podrobnosti o chování látky a o taktice zásahu. Informace byly předány veliteli," řekl Gabriel. Hasiči podle něj zasahovali v kompletním ochranném obleku, po zásahu museli projít dekontaminační sprchou.

Hasiči o úniku nebezpečné látky informovali z preventivních důvodů starostu Zdic, v jejichž katastru se nehoda stala. "Obyvatelům žádné nebezpečí nehrozí. Jde o pevnou látku, která se nijak dramaticky neodpařuje a ani na větší vzdálenost nezpůsobuje toxické koncentrace, takže neprovádíme žádné úkony na úseku ochrany obyvatelstva," řekl ve 13:30 Gabriel. Velitel zásahu podle něj vytyčil nebezpečnou zónu v rozsahu několika metrů.

Na místo byla vyslána také speciální hasičská technika určená pro práci s nebezpečnými látkami.

Jaroslav Beneš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí