zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Loňský evropský rekord ve výstavbě větrných elektráren. ČR však silně pokulhává

18.02.2018
Větrná energie
Loňský evropský rekord ve výstavbě větrných elektráren. ČR však silně pokulhává

Celých 15 680 megawattů nově instalovaného výkonu větrných elektráren přibylo loni v EU, což je nový historický rekord [1]. V celkové instalované kapacitě tak větrné elektrárny zůstaly druhým nejrozšířenějším zdrojem elektřiny v EU. Na první místo obsazené plynovými elektrárnami se vítr mocně dotahuje a při současném trendu by je obsadil během příštích dvou let.

V České republice byly sice loni po třech letech postaveny nové větrné turbíny o výkonu 26 MW, ale zatím nejde o oživení větrné energetiky. Větrný park na Frýdlantsku postavený v roce 2017 měl totiž díky odkladné lhůtě dané zákonem nárok na stejnou podporu jako zdroje stavěné do roku 2013. Od roku 2013 nové větrné elektrárny nárok na podporu nemají, a proto se nestavějí. Hnutí DUHA a asociace obnovitelné energetiky navrhují její obnovení.

Převážná většina nových zdrojů v EU vznikla na pevnině (12 526 MW) a jen zlomek na moři. Celkové investice v sektoru činily 22,3 miliardy EUR (přibližně 565 miliard korun). Podíl větrné elektřiny v zásuvkách EU loni dosáhl 11,6 % [1].

V roce 2018 máme velkou příležitost stagnaci větrné energetiky překonat. Novela zákona o podporovaných zdrojích energie zpracovávaná na ministerstvu průmyslu bude prakticky jistě obsahovat obnovení podpůrného schématu pro nové projekty OZE.

Hnutí DUHA prosazuje, aby návrh odrážel poslední zkušenosti z evropských zemí. Znamená to, že má být pro velké projekty postaven na systému aukcí, v nichž vítězí investor, který vystačí s nejmenší podporou. Malé projekty, včetně obecních větrných elektráren, mají mít v souladu s evropskými pravidly nárok na výjimku z aukcí a na podporu zeleným bonusem podle stávajícího schématu pro zdroje postavené do roku 2013. Žádoucí malé projekty by totiž v konkurenci velkých z čistě finančního hlediska neuspěly, a proto je třeba je ze systému aukcí vyjmout.

Tomáš Jagoš z Hnutí DUHA řekl:

,,Větrné elektrárny jsou jednoznačně nejrychleji rostoucím odvětvím evropské energetiky. Česká republika zůstává v posledních letech ke své škodě zcela stranou tohoto trendu. Výmluvy na přírodní podmínky přitom neobstojí. Co je možné v Bavorsku, Sasku nebo Horním Rakousku, to může fungovat i u nás. Klíčové je obnovení podpůrného schématu, které zajistí návratnost investic do jednotlivých projektů. Současná politická reprezentace má v příštích měsících šanci vrátit Českou republiku mezi země, které využívají vítr vanoucí nad jejich územím ke svému užitku."


Poznámky:

[1] Jedná se o víc než 70% celkového nainstalovaného výkonu elektráren v ČR (22 000 megawattů)
Wind in Power 2017: https://windeurope.org/wp-content/uploads/files/about-wind/statistics/WindEurope-Annual-Statistics-2017.pdf

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí