zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Reakce ministra Brabce na tiskovou zprávu Pirátů a na pozměňovací návrhy poslankyně Balcarové k novele zákona o ochraně ovzduší

19.02.2018
Ovzduší
Reakce ministra Brabce na tiskovou zprávu Pirátů a na pozměňovací návrhy poslankyně Balcarové k novele zákona o ochraně ovzduší

Především je prokazatelně naprostá nepravda, že by ministerstvo životního prostředí přistupovalo k otázce kvality ovzduší liknavě. Naopak, my jsme byli ti, kteří rozjeli revoluční projekt kotlíkových dotací, prosadili možnost kontroly lokálních topenišť a povinné revize kotlů na pevná paliva, začali podporovat elektromobilitu, nízkoemisní zóny a regulační plány ve městech, plány na zlepšování kvality ovzduší ve všech regionech a mnoho dalších opatření, včetně podpory stovek ekologických projektů v průmyslu. Bylo by tedy žádoucí, kdyby se paní kolegyně Balcarová jako předsedkyně výboru pro životní prostředí nejprve seznámila se všemi kroky, které udělalo MŽP v posledních 4 letech..

Navíc, první z předložených návrhů, tedy aby obce mohly na svém území zakázat topení uhlím, byl v minulosti několikrát diskutován a sám jsem opakovaně řekl, že bych takovou možnost v zákoně podpořil. Žádnou odezvu jsme ale na takovou debatu neměli. A mimochodem, všechny kraje dostaly od nás již před 2 lety možnost v rámci kotlíkových dotací nepodpořit na svém území dotační podporu kotlů na uhlí, ale žádný z krajů tuto možnost nevyužil!

Pokud jde o druhý návrh, tedy zrušení možnosti poskytnutí výjimek pro některé velké elektrárny, tak je nutno také znát dopady takového rozhodnutí na energetickou soběstačnost a bezpečnost státu a samozřejmě i cenu energií pro občany. Zatím jsem žádnou takovou dopadovou studii neviděl a je nepochybné, že pro debatu ve sněmovně bude bezpodmínečně potřebná. Ale především je mnoha studiemi prokázáno, že prachové mikročástice s navázanými karcinogeny, o jejichž snížení usilujeme v první řadě, pochází hlavně z dopravy a lokálního vytápění. Tam je potřeba cílit. A to také děláme a další kroky máme připravené. Diskuzi se samozřejmě nebráníme, naopak, ale preferujeme v ní méně populismu a naopak více odbornosti. Ostatně, pokud vím, návrhy, které paní předsedkyně předkládá, pochází z valné části z pera Hnutí Duha, se kterým jsme o jednotlivých návrzích v minulosti hovořili.

Richard Brabec, ministr životního prostředí

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
10. 2019
25.10.2019 - Seminář, školení
31
10. 2019
31.10.2019 - Seminář, školení
Praha, Konferenční centrum VŠCHT, Kolej Sázava
5
11. 2019
5.11.2019 - Seminář, školení
Brno, Kongresové centrum BVV
29
11. 2019
29.11.2019 - Seminář, školení
13
12. 2019
13.12.2019 - Seminář, školení
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí