zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chrudim: Adaptační strategie města na klimatickou změnu

23.02.2018
Obec, město
Klimatické změny
Chrudim: Adaptační strategie města na klimatickou změnu

Zastupitelstvo města Chrudim na svém jednání 11. prosince 2017 schválilo ,,Adaptační strategii města Chrudim na klimatickou změnu". Příprava Adaptační strategie zahrnovala projednávání analytických závěrů a rozsáhlou diskusi o možných opatřeních. Dokument již od roku 2016 připravovala pracovní skupina složená ze zástupců vedení města, městského úřadu a komisí, za odborné podpory expertů Národní sítě Zdravých měst ČR. Schválený a zveřejněný dokument je inspirací pro další města, jak koncepčně přistoupit k adaptaci na klimatickou změnu.

Dokument popisuje hlavní rizika vyplývající z předpokládaných změn klimatu a hlavní adaptační opatření ve městě a jeho okolí. Do budoucna se ve městech počítá zejména s nárůstem průměrných i sezónních teplot, úbytkem srážek zejména v letních měsících a častějším výskytem extrémních jevů, jako jsou sucha, vlny veder, povodně nebo přívalové srážky. Cílem strategie není reagovat na jednu hrozbu, která se může akutně projevit v některém roce, ale sledovat klimatické trendy a připravit města na co nejvíce těchto extrémních jevů.

,,Tyto změny přinášejí celou řadu rizik", popisuje architekt Vojtěch Lekeš, jeden z členů expertního týmu NSZM. ,,Například nárůst teplot a s ním spojené vlny veder sníží životní komfort a může být nebezpečný zejména pro seniory nebo nemocné obyvatele města. Tento předpoklad je pro Chrudim, město, jehož jedním z cílů je podpora zdraví obyvatel, zvláště významný. Nedostatek vody ztíží údržbu zeleně a veřejných ploch a extrémní jevy, například přívalové srážky, mohou ohrozit obyvatele nebo jejich majetek." popisuje Lekeš některá z rizik.

Kontakt na Zdravé město
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí