zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Původce černé skládky v krasu může prozradit faktura či dopis

23.02.2018
Odpady
Šlendryján
Původce černé skládky v krasu může prozradit faktura či dopis

Ochranáři v Moravském krasu každoročně bojují s černými skládkami, v dohledání jejich původce jim pomáhá i její podrobná prohlídka. Prozradit ho může vyplněná dálniční známka či faktury. Kvůli černým skládkám v minulosti ochranáři pořídili i fotopasti, původce odpadu tak mohou dohledat i podle poznávací značky auta. ČTK to dnes řekl Antonín Tůma ze správy krasu. Ročně ochranáři v krasu narazí zhruba na 15 míst s nově vyvezeným odpadem. Jejich původci hrozí pokuta.

"Snažíme se vždy vypátrat, kdo odpad vyvezl, někdy se to podaří určit," uvedl Tůma. Skládky většinou tvoří stavební suť nebo komunální odpad z rodinných domů, které čeká přestavba. Ochranáři je procházejí a pátrají po jakýchkoliv indiciích, které by je mohly přivést na stopu původce. Na začátku loňského roku takto například zachránili takzvaný závrt u Rudic na Blanensku, který někdo zavážel zeminou s kameny. "Zjišťovali jsme šetřením od lidí a nedaleké obce, jestli o tom něco nevědí, a původce jsme skutečně vypátrali," uvedl Tůma. Dotyčná firma ale mezitím zkrachovala, podařilo se však domluvit jinou, která zeminu odvezla.

V minulosti ochranáři v jiné skládce našli kartony od materiálu s adresou jedné firmy. Usoudili, že stopa k původci by mohla vézt přes ni. "Firma sice dotyčné zboží jen dodala někomu jinému, i tak se k tomu postavila čelem a na místo vyslala své pracovníky, aby skládku zlikvidovali," uvedl Tůma. Jindy zase ochránci přírody našli ve skládce u Jedovnic dopisní obálky z přelomu 19. a 20. století adresované právě do Jedovnic. Podle nich pak ochranáři vypátrali toho, kdo skládku vytvořil. Musel ji odstranit a zaplatit pokutu.

Ochranáři v minulosti pořídili fotopasti, díky kterým mohou dohledat poznávací značku vozu, jímž původce skládky přijel. "Jsme schopni takto dohledat ty lidi a předvolat je," uvedl Tůma.

Za vytvoření černé skládky hrozí občanům pokuta do 100.000 a firmám až do dvou milionů korun. Ročně ochranáři podle Tůmy najdou zhruba 15 míst s nově vysypaným odpadem. Černé skládky pak obvykle likvidují brigádníci na náklady správy chráněné krajinné oblasti a obcí.

Libor Popela

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí