zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína hodlá zvýšit rybolov na volném moři

26.02.2018
Příroda
Šlendryján
Čína hodlá zvýšit rybolov na volném moři

Čína hodlá zvýšit rybolov na volném moři, protože zásoby ryb v jejích teritoriálních vodách jsou značně vyčerpané. Státem dotovaná rybářská flotila má podle plánu ministerstva zemědělství zvýšit výlov z ročních dvou milionů tun v roce 2016 na 2,3 milionu v roce 2020. Uvedl to list Financial Times a dodal, že v roce 2016 bylo podle dat OSN ve světě vyloveno na 90 milionů tun volně žijících ryb.

Čínská rybářská flotila zvýšila výlov během pěti let do roku 2016 o téměř 50 procent, což v mezinárodním společenství vyvolalo obavy z poklesu zásob ryb a nelegálního rybolovu v cizích teritoriálních vodách. Čínské rybáře zachytily pobřežní hlídky v tak vzdálených zemích, jako je Argentina, Ekvádor nebo Guinea.

Čínské dotace na pohonné hmoty pro rybářskou flotilu byly klíčovým tématem schůzky Světové obchodní organizace (WTO) na ministerské úrovni v Buenos Aires loni v prosinci, ale Peking s ukončením plateb nesouhlasil. Čína před zahájením jednání uvedla, že do roku 2020 zavede maximální kvótu na počet svých plavidel pro rybolov na volném moři ve výši 2000 lodí, což je zhruba o stovku víc než má dnes. Nicméně tato kvóta nebrání čínským rybářským společnostem používat větší lodě.

V provincii Fu-ťien byly minulý měsíc dokončeny dvě námořní lodě dlouhé 77 metrů, zatímco v provincii Kuang-tung byly v prosinci spuštěny na vodu dvě 51 metrů dlouhé lodě. Místní vlády mají v tomto směru ambiciózní plány, například Fu-ťien chce do roku 2020 vyrobit 150 plavidel. Kromě toho firmy v rámci budování nové Hedvábné stezky staví zpracovatelské kapacity v Africe.

"Čínské místní vlády mají stále ambice expanzi rybolovu stimulovat a reforma subvencování sektoru zatím není na pořadu dne. Čína musí zásadně zbrzdit, aby předešla tomu, že tato záležitost poškodí její mezinárodní renomé," prohlásil analytik Greenpeace Po-lej Liou.

Expanze rybolovu na volném moři je podporována v době, kdy zásoby ryb v pobřežních vodách prudce klesají a Čína platí rybářům, aby malé lodě pro lov v těchto oblastech dali do šrotu. Ministerstvo zemědělství v roce 2016 konstatovalo, že ve Východočínském moři nezůstaly prakticky žádné ryby.

Peking se kromě toho také snaží obnovit sladkovodní rybí populaci zdecimovanou nadměrným rybolovem i znečištěním. V těchto dnech oznámil první zákaz sezónního rybolovu ve Žluté řece, která je druhou nejdelší vodní cestou v zemi. Moratorium bude trvat tři měsíce a následuje obdobná opatření na Perlové řece a na nejdelším vodním toku Jang-ce.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí