zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Domácnosti musí do čtyř let splnit limity pro znečišťování ovzduší, bez výjimek. Uhelné elektrárny se chtějí podobné povinnosti vyhnout

06.03.2018
Ovzduší
Domácnosti musí do čtyř let splnit limity pro znečišťování ovzduší, bez výjimek. Uhelné elektrárny se chtějí podobné povinnosti vyhnout

Zatímco staré uhelné kotle v domácnostech musí skončit za 4 roky a už za necelé dva roky se na trh budou smět uvádět pouze nejčistší dostupné domácí kotle, uhelné elektrárny chtějí dostat úlevy, aby si nejlepší dostupné technologie kupovat nemusely. Další vlna smogu, která od pátku sužuje Česko a nadále pokračuje, však připomíná, že je nutné nad rámec dosud přijatých opatření řešit znečištění jak z domácností, tak i z uhelných elektráren. Aktuálně se o to snaží dva návrhy skupiny poslanců Výboru pro životní prostředí, o nichž bude výbor hlasovat příští středu.

Od 1. září 2022 bude nezákonné topit doma kotlem horším než je 3. emisní třída [1] - bude za to hrozit pokuta 50 tisíc korun. Už od začátku tohoto roku se však kotle právě 3. emisní třídy nesmí uvádět na trh, lze pouze doprodávat zásoby [2]. Od roku 2020 se nebudou smět uvádět na trh ani čistší kotle 4. a 5. třídy, pouze kotle splňující požadavky tzv. ekodesignu, tedy nejlepší dostupnou technologii z hlediska znečišťování ovzduší.

Pro vyřešení problému znečištění z domácích kotlů to podle ekologických organizací rozhodně nestačí (ani kotle 3. třídy nejsou dostatečně šetrné k ovzduší), ale půjde o posun a lidé budou muset zákon splnit, bez možnosti výjimek. Naopak uhelné elektrárny a teplárny mají možnost žádat z podobné povinnosti výjimky, aby nemusely limity plnit [3] - navíc s tím rozdílem, že nemusí mít celý nový kotel, ale do srpna roku 2021 musí instalovat technologie na snížení vypouštěného znečištění na celoevropsky stanovené limity.

Že si na výjimky opravdu brousí zuby, ukazují prudké reakce zástupců elektrárenských společností [4] na aktuální návrh skupiny poslankyň a poslanců Pirátské strany, KDU- ČSL a TOP09, kteří chtějí vydávání výjimek omezit. Konkrétně chtějí, aby výjimku mohly dostat jen teplárny, ale nikoliv velké uhelné elektrárny [5]. Část elektráren bude muset modernizovat, pro část bude lepší uzavření. Ale to není problém, ani nic nečekaného. Právě uhelných elektráren by mělo být dle Státní energetické koncepce ČR postupně méně, aby se uhlí šetřilo pro daleko efektivnější teplárny [6]. S omezováním uhelných elektráren není možné otálet, ČR je sedmý největší vývozce elektřiny na světě a celkem vyváží téměř tolik elektřiny, jako spotřebují všechny české domácnosti dohromady [7].

Ekologické organizace navrhují, aby požadavek na snižování znečišťování platil u všech zdrojů, které způsobují problémy. Současná řešení pak považují za nedostatečná jak u domácích kotlů, tak u velkých elektráren a tepláren. Proto vítají i druhý návrh poslanců a poslankyň, tedy dát obcím právo zakázat spalování hnědého uhlí v domovních kotlích a kamnech. Odmítají však snahu elektrárenských společností vyvolávat dojem, že v oblasti lokálních topenišť se doposud nic neudělalo a přehodit tak povinnosti řešení špatné kvality ovzduší jen na domácnosti. Zároveň se ekologické organizace pozastavují nad tím, že zástupci průmyslu a ministerstev nehájí teplárny, v jejichž zásadním zájmu je omezit plýtvání uhlím nejen v domácích kotlích, ale zejména ve velkých nízkoúčinných elektrárnách.

Proč je rozumné a potřebné výjimkám pro uhelné elektrárny zamezit, shrnují Hnutí DUHA a Greenpeace v infolistu, který je ke stažení zde: http://hnutiduha.cz/publikace/vyjimky-ze-zdravi-dekujeme-nechceme

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
,,Limity pro domácí kotle a kamna je rozhodně potřeba dál zpřísňovat a pomoci domácnostem se uhelného topení zbavit, v tom se s elektrárenskými společnostmi zcela shodujeme. Je ale třeba připomenout, že lidé topící pevnými palivy musí do čtyř let splnit limity pro znečišťování ovzduší, a to bez výjimek a pod hrozbou pokuty. Bohaté elektrárenské společnosti by však chtěly podobnou povinnost výjimkami obejít, což přece není spravedlivé. Proč by elektrárny, které navíc vyrábějí pro masivní vývoz elektřiny, neměly instalovat nejlepší dostupné technologie pro ochranu našeho zdraví?"

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, řekl:
,,Pokud máte doma kotel, který nebude splňovat přísnější zákony, nikdo se s vámi mazlit nebude. A to ani v případě, že jste si ho pořídili nedávno. Ale elektrárenské společnosti se přesně na tohle vymlouvají - nechtějí plnit nové emisní stropy, protože nedávno přece nakoupily nové filtry. To donutí člověka k zamyšlení: kdo má víc peněz na modernizaci kotle - vaše domácnost, nebo uhlobaroni?"

Poznámky pro editory:

[1] Celkem existuje 5 emisních tříd, kdy 1. třída je nejhorší a 5. třída nejlepší. Ekodesign splňuje kotel, který odpovídá vylepšené 5. třídě.

[2] http://www.envigroup.cz/co-a-kdy-bude-zakazano-kotle.html

[3] https://www.mpo.cz/cz/prumysl/ippc-integrovana-prevence-a-omezovani-znecisteni/aktuality/zavery-o-bat-pro-velka-spalovaci-zarizeni---231318/

[4] http://www.spcr.cz/pro-media/tiskove-zpravy/11590-prumysl-investuje-miliardy-do-ekologizace

[5] https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/tri-lidi-z-peti-dychaji-spatny-vzduch-pirati-maji-reseni.html

[6] Snižování nízkoúčinné výroby elektřiny v kondenzačních zdrojích a preference využití uhlí pro kogenerační výrobu tepla a elektřiny je v platné Státní energetické koncepci ČR potvrzeno několikrát (viz str. 46, 49, 60, 67 a 68).

[7] http://hnutiduha.cz/aktualne/loni-vyrazne-vzrostl-vyvoz-elektriny a https://www.iea.org/publications/freepublications/publication/KeyWorld2017.pdf

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí