zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Před deseti lety byla zpřístupněna jeskyně Výpustek

10.03.2018
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Před deseti lety byla zpřístupněna jeskyně Výpustek

Před deseti lety, 10. března 2008, byla v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras oficiálně zpřístupněna jeskyně Výpustek, která ukrývá unikátní vojenský protiatomový kryt. Jeskyně leží v někdejším vojenském areálu, je pátou veřejnosti zpřístupněnou jeskyní v Moravském krasu.

Jeskyně se nachází v údolí Křtinského potoka mezi Křtinami a Adamovem. Okolí jeskyně bylo dlouho přísně střeženým vojenským prostorem. Jeskyně byla známá již od nepaměti, osídlena byla již před 15.000 lety. První zprávy o ní pocházejí z roku 1608, kdy byla jeskyně popisována jako Dračí jeskyně nedaleko Křtin. Jeskyně byla posléze podrobně zmapovaná a prozkoumaná v 19. století Hugem Salmem a později Karlem Absolonem.

Na začátku 20. století se v jeskyni těžily fosfáty, před druhou světovou válkou zde armáda skladovala munici a v roce 1943 zde nacisté vybudovali podzemní továrnu, kde se vyráběly části leteckých motorů. Po válce zůstala jeskyně opuštěná, zdevastovaná a víceméně volně přístupná. V roce 1961 se sem opět vrátila armáda, která zde vybudovala obří protiatomový kryt. Utajovaný objekt byl armádou opuštěn v prosinci 2001 a koncem roku 2006 byla jeskyně předána Správě jeskyní České republiky.

V jeskyni, která již byla několikrát rozšířena, se pořádají koncerty. Teplota se v ní pohybuje trvale mezi sedmi a devíti stupni Celsia.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí