zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Surface: Re-Use v praxi

13.03.2018
Odpady
Recyklace
Surface: Re-Use v praxi

Současná společnost konzumuje obrovské množství produktů a přírodních zdrojů, což má řadu následků pro naše životní prostředí.

Jedním z nich je zvyšování objemu odpadů. Nejlepším řešením pro snížení objemu odpadů je neprodukovat jej a prodloužit životnost již existujícího výrobku. Re-Use je viditelnou možností, jak zredukovat spotřebu a ušetřit přírodní zdroje. SURFACE projekt, který byl oficiálně zahájen 24. 1. 2018 v rakouské obci Kempten, propojuje partnery z 9 evropských zemí s cílem prohloubit znalosti v oblasti znovuvyužití věcí namísto jejich vyhazování do odpadu. SURFACE chce facilitovat Re-Use praxi v zemích střední Evropy, respektive ve vybraných městech a inspirovat se navzájem.

Základním pilířem projektu SURFACE je vytvoření chytrých Re-Use parků v 5 pilotních regionech - v Itálii, Rakousku, Německu, Polsku a Maďarsku a příprava na zavedení Re-Use parků v dalších 4 regionech - v Itálii, České republice, Slovinsku a Chorvatsku. Smart Re-Use Park bude místem, kde budou produkty, zboží a materiály získávat novou šanci na využití namísto toho, aby skončily jako odpad či jako recyklovaný materiál s nízkou hodnotou. ,,Takzvaně chytré Re-Use parky nejsou jen místa, kde zboží získává nové využití, je to také prostor pro setkávání lidí a sdílení a výměnu znalostí v oblasti znovuvyužití produktů a materiálů", říká docentka Barbara Vojvodíková z Institutu pro udržitelný rozvoj sídel, který je partnerem projektu SURFACE za Českou republiku.

Evropský model pro nakládání s odpady jasně poukazuje na význam prevence a opětovného využití odpadů. Re-use umožňuje šetřit zdroje bez ztráty jejich kvality. Likvidace by měla být vnímána jako poslední úroveň využití materiálu, jelikož se jedná o jeho absolutní ztrátu.

Obrázek1 Evropský model pro nakládání s odpady

(Převzato a přeloženo podle: www: ec.europa.eu/environment/waste/framework)

Sektor znovuvyužití produktů a materiálů je slibným odvětvím budoucnosti, přináší nové iniciativy, aktivity i myšlenky. Aby mohl plně fungovat, potřebuje nejen podporu veřejné správy, ale také podobné aktivity jako je projekt SURFACE, který vytváří návody a pomáhá transferu know-how mezi městy a státy a myšlenka Re-Use se tak může šířit co nejrychleji a inspirovat další města a regiony. Kurzy a workshop, které budou realizovány v rámci projektu, prohloubí znalosti v oblasti ochrany životního prostředí. Všechny tyto aktivity budou doprovázeny uměleckými intervencemi. Umělci by měli prostřednictvím své kreativity umožnit další šíření myšlenky Re-Use.

Více informací o SURFACE projektu naleznete na webu

www.interreg-central.eu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí