zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Proběhlo Setkání (nejen) Zdravých městských částí, 2018

20.03.2018
Obec, město
Proběhlo Setkání (nejen) Zdravých městských částí, 2018

  Setkání (nejen) Zdravých městských částí se uskutečnilo v úterý 6. března 2018 v prostorách pražského magistrátu...

Cílem akce bylo sdílet osvědčené postupy k udržitelnému rozvoji v městských částech Prahy a diskutovat nad realizací Zdravého města, MA21 a možnostmi spolupráce. Záštitu na akcí převzali Petra Kolínská, náměstkyně primátorky hl.m.Prahy a Radek Lacko, radní pro oblast zdravotnictví a bydlení.

Akci zahájil ředitel NSZM ČR Petr Švec uvítáním téměř sedmdesátky účastníků a následným představením aktivit a služeb asociace. S aktuálně plánovanou výzvou č. 118, která je určena právě pro městské části seznámily účastníky zástupkyně Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, Štěpánka Sýkorová a Klára Šultová.

Následující blok dobrých praxí uvedla koordinátorka Prahy 8 Iva Hájková. Zástupci Zdravých městských částí Prahy 4, Prahy 8 a Prahy 7 vystoupili s tématy jako zapojení veřejnosti do tvorby Generelu veřejných prostranství, udržitelná architektura v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje, participace občanů na úpravě veřejného prostranství v rámci projektu ,,PalmovkaTEĎ", či participativní rozpočtování ve školách.

Následně vystoupila náměstkyně primátorky Petra Kolínská, která rovněž přivítala účastníky a sdělila, že alokace dotačního programu MHMP pro městské části v oblasti podpory zdraví a MA21 se zvýšila ze 2 na 5 miliónů Kč. Následně proběhla široká diskuse k představeným tématům. Blok byl ukončen prezentacemi městských částí Praha 10, Praha - Libuš a Praha 14 s tématy věnujícími se zapojení veřejnosti do plánované revitalizace parku Solidarita, zdraví napříč generacemi či participativnímu rozpočtu.

V poobědní části vystoupilo 5 městských částí, mezi nimiž se poprvé objevili i zástupci Brna či Ostravy. Městský obvod Ostrava - Poruba a městské části Brno - střed, Praha 12, Praha 15 a Praha 20 prezentovaly témata týkající se zvýšení efektivnosti systému vzdělávání zaměstnanců, plánování úprav veřejného prostoru se zapojením obyvatel, spolupráce s místními podnikateli prostřednictvím projektu ,,Podaná ruka", či systémové práce v rámci Zdravé městské části. V rámci prezentace Jak jsme se na Patnáctce přihlásili k udržitelnému rozvoji a Zdravé MČ vyzdvihl místostarosta a politik Zdravé MČ Milan Ducko přínos Národní sítě Zdravých měst především pro nové, ale i stávající členy a ocenil zejména síťovou pomoc, sdílení know-how, zkušeností a inspirací kolegů politiků i koordinátorů Zdravých měst při zavádění programu Zdravé město či metody kvality MA21.

V závěru akce proběhla diskuse k představeným tématům a dalším oblastem či problémům, se kterými se zástupci městských částí Prahy setkávají.

Děkujeme všem přednášejícím i účastníkům za účast na tomto inspirativním setkání.

Program akce [225.7 kB, pdf]
Záštita Hlavního města Prahy - radní Radek Lacko [173.9 kB, pdf]
Záštita Hlavního města Prahy - náměstkyně Petra Kolínská [171.5 kB, pdf]

Prezentace ke stažení
Fotogalerie
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí