zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Louky u Budenína na Benešovsku budou přírodní památkou

24.03.2018
Chráněná území
Louky u Budenína na Benešovsku budou přírodní památkou

Evropsky významná lokalita Louky u Budenína na Benešovsku se stane přírodní památkou. Nařízení dnes schválili krajští radní. Předmětem ochrany jsou především reprezentativní ovsíkové, bezkolencové a pcháčové louky, řekla ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.

Lokalita v katastrálním území Budenín má výměru 28,11 hektaru. "Vyhlášením území za přírodní památku se zajistí ochrana lučních stanovišť, která jsou zařazena mezi evropsky významné lokality. Je to skutečně významný biotop v našem regionu. Pro běžné procházky veřejnosti na tomto území se ale nic nemění," uvedl hejtmančin náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD).

V souvislosti s ochranou bude některé činnosti možné provádět jen s písemným souhlasem příslušných orgánů, jde například o terénní úpravy, táboření, rozdělávání ohňů, pořádání kulturních nebo sportovních akcí či trhání rostlin a odchytávání živočichů. Na chráněném území se také nesmí umisťovat žádné stavby, stejně jako není možné využívat pozemky způsobem, který by nepříznivě měnil vlastnosti dochovaného přírodního prostředí. Lokalita bude vyznačena informačními tabulkami.

Ve středních Čechách je přes 220 maloplošných zvláště chráněných území v kategorii přírodní rezervace a přírodní památka mimo území chráněných krajinných oblastí Blaník, Brdy, Český kras, Český ráj, Kokořínsko a Křivoklátsko. Celková plocha v působnosti kraje přesahuje 7200 hektarů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí