zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo dopravy připravuje podporu ekoaut. Na hybridy zapomnělo...

26.03.2018
Doprava
Ekologická auta
Ministerstvo dopravy připravuje podporu ekoaut. Na hybridy zapomnělo...

Ministerstvo dopravy České republiky předalo do mezirezortního řízení novelu zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích. Novela navrhuje slevu z dálničního poplatku pro vozidla s ekologickým pohonem. V případě elektromobilů se jedná o stoprocentní slevu, jinými slovy to znamená, že by provozovatelé těchto vozidel za jízdu po dálniční síti v České republice neplatili. Pro auta s pohonem na CNG je v návrhu sleva ve výši 50 procent.

Sleva pro elektromobily platí pouze pro vozidla poháněná čistě elektřinou, znamená to, že se nevztahuje na plug-in hybridy a už vůbec ne na vozidla s full hybridním pohonem. Což je vzhledem k podpoře vozů poháněných pouze spalovacím motorem, byť spalujícím kromě benzínu také CNG, zarážející. ,,V dokumentu zatím nepočítáme s úlevou pro vozidla spalující zkapalněný zemní plyn a vodík, jelikož se v ČR tato vozidla vyskytují jen v malé míře", sdělil Jan Bezděkovský referent odboru strategie Ministerstva dopravy jen to, co je asi každému zřejmé. Hybridních vozů jsou nás v provozu naopak již tisíce a jejich obliba roste. S moderními zážehovými motory podporovanými elektromotorem přitom patří hybridní vozy k nejefektivnějším řešením z hlediska snižování emisí. Je tedy záhadou, jakou metodikou se úředníci při psaní novely zákona vlastně řídili a co je jejich skutečnou prioritou.

V přípravě je také nové označení vozidel poháněných alternativním palivem. V současné době se tento návrh novely zákona připravuje a brzy by měl být předán do mezirezortního připomínkového řízení. Bude zajímavé sledovat, zda se i v tomto případě ocitnou hybridní a plug-in hybridní technologie na vedlejší koleji.

Zdroj: www.ifleet.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí