zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní garance za ekologické škody loni klesly o 12 miliard Kč

27.03.2018
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Státní garance za ekologické škody loni klesly o 12 miliard Kč

Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci loňského roku 141,3 miliardy korun. V meziročním srovnání tak garance klesly zhruba o 12 miliard korun. Vyčerpáno bylo 40,3 miliardy korun. Vyplývá to z pravidelného materiálu, který zveřejnilo ministerstvo financí. Od roku 1991 do konce loňského roku ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za více než 175,7 miliardy korun.

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže.

Ve srovnání s koncem roku 2016 se o 14 snížil počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu. Aktuálně tak má MF smlouvu se 146 firmami. Seznam společností s platnou ekologickou smlouvou zveřejňuje MF na internetu.

Před rokem MF informovalo, že všechny zakázky na odstranění starých ekologických škod chce ministerstvo financí zadat do deseti až 12 let. Zakázky zadá ve veřejných soutěžích a očekává, že celková cena bude zhruba 30 miliard korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí