zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti Země opět vyhlašují anketu o Ropáka roku a Zelenou perlu

03.04.2018
Šlendryján
Děti Země opět vyhlašují anketu o Ropáka roku a Zelenou perlu

Sdružení Děti Země vyhlašuje 26. ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku a 23. ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla. Návrhy mohou lidé posílat do 8. dubna a vítěz bude známý 27. dubna. Kandidáty jsou letos například ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO) a poslanec Jan Zahradník (ODS). V tiskové zprávě to dnes uvedl předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

U kandidáta na Ropáka roku je nutné uvést důvod, tedy prosazování nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké antiekologické stavby. Loni bylo v nominaci 12 lidí. U kandidáta na Zelenou perlu roku je nutné uvést jméno autora výroku a jeho text a zdroj. Loni soutěžilo 45 výroků.

Mezi "žhavými" kandidáty na Ropáka roku je podle Patrika ministr Brabec, který má hlavní podíl na schválení novely zákona o hodnocení vlivů na životní prostředí v roce 2017 s výrazným omezením jeho účelu. Jak Patrik uvedl, zhruba o 85 procent se tím zrušil počet staveb, u kterých se dělalo zjišťovací řízení o jejich ekologických vlivech, a veřejnost se už nemůže vyjadřovat k obsahu nezávislého posudku, který se vydává jen pro potřeby úřadů.

Silným kandidátem na Zelenou perlu je podle Patrika například poslanec Jan Zahradník, který v předvolební debatě v České televizi o podobě Národního parku Šumava prohlásil, že "divočina bez člověka není možná."

Antiekologickou cenu Ropák roku 2016 dostal loni ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Ropákem se stal mimo jiné kvůli tomu, že jeho resort opět zablokoval zařazení lokality Louky u Přelouče do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000. Cenu Zelená perla za antiekologický výrok získal bývalý poslanec Roman Váňa (ČSSD). Na úmysl vedení Prahy, aby se na Malostranském náměstí zrušilo parkoviště pro automobily, reagoval slovy: "S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské."

V dřívějších letech získávali cenu různí ministři dopravy, ministři průmyslu, ale i ministři životního prostředí či bývalý ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí