zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Letiště Praha zvýšilo hlukové poplatky za noční lety

04.04.2018
Doprava
Hluk
Letiště Praha zvýšilo hlukové poplatky za noční lety

Letiště Praha zvýšilo od tohoto týdne hlukové poplatky pro lety v nočních hodinách. U hlučných letadel může být poplatek za noc až šestkrát vyšší než platba za denní pohyb tichého stroje. Letiště tak chce motivovat dopravce k nasazování tišších letadel na spoje z Prahy a do Prahy nebo jejich přesunu do denní doby. Navíc zavedlo hlukový poplatek za vzlet vedle dosavadní platby jen za přistání. Uvedlo to v tiskové zprávě.

"Zájem o cestování přes Letiště Václava Havla Praha neustále roste. Počty cestujících sice rostou díky dobře nastavenému motivačnímu programu pro dopravce rychleji než počty vzletů a přistání, ale i pohyby letadel meziročně narůstají. Chceme zmírnit hlukovou zátěž v okolí letiště v noční době a nastavit spravedlivější přístup, který zohlední velké rozdíly v hlukových vlastnostech letadel. Více tak zaplatí dopravci za hlučnější letadla nebo za noční provoz," uvedl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.

Dosud byly sazby hlukových poplatků pro denní a noční dobu stejné, nyní však budou výrazně zvýšeny pro vzlety a přistání hlučnějších typů letadel v noci. Další změna spočívá v efektivnějším rozšíření hlukových kategorií z pěti na 14 s cílem dosáhnout spravedlivějšího přístupu rovněž v rámci velké skupiny tišších letadel.

Finanční prostředky vybrané od leteckých společností jsou využívány na financování protihlukových opatření v okolí letiště či na monitoring hluku na stacionárních i mobilních stanicích.

Mezi další řešení regulující hluk patří řada provozních opatření a omezení. Jde například o distribuci provozu na dráhovém systému letiště tak, aby letadla nelétala přes hustě osídlené části Prahy. Dále to jsou protihlukové postupy pro přílety a odlety, pravidla omezující použití reverzního tahu motorů při brzdění letadel nebo pravidla pro provádění motorových zkoušek. Jedním z technických opatření v obcích a městských částech v ochranném hlukovém pásmu letiště byla v minulých letech realizovaná kompletní výměna oken bytových a rodinných domů, staveb školní a předškolní výchovy a staveb pro zdravotnické a sociální účely.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí