zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Otřesný případ postižení prasečím syndromem

01.04.2018
Odpady
Šlendryján
Otřesný případ postižení prasečím syndromem

 Pouze pro silné povahy...

Bezkonkurenčně nejotřesnější případ nákazy prasečím syndromem (jak začala být choroby Moribundus porcellus záhy po propuknutí pandémie nazývána) se udál na Jižní Moravě, ve vesničce s poetickým názvem Vážany nad Litavou.

Postiženými nejtěžší formou choroby jsou dva zakladatelé spolku SVS Delta Racing Team, kteří pod průhlednou záminkou terénních úprav pro vybudování motokrosového areálu, započali s navážením stavebních odpadů ve velkém. Vznikla tak jedna největších černých skládekv České republice, na které se nachází statisíce tun nelegálně navezených stavebních sutí. A nejen sutí, podle místních očitých svědků se zde nachází také odpady z čističek odpadních vod, pevného i tekutého asfaltu, rozbitého eternitu. ,,Těžko se to dokazuje, každý takový náklad rychle zasypou hlínou, něco ale máme na fotografiích," uvedl místní starosta.

V současné době pokračuje navážení odpadů i přes soudní rozhodnutí tempem cca 100 nákladních aut s přívěsem denně. Majitelé totiž areál oplotili, najali ochranku a navíc majetek převedli na těžko dohledatelného vlastníka. Vpravdě husarským kouskem pak byla úřední změna kapacity mostu ve Vážanech, přes který musí soupravy ke skládce projíždět. Na základě znaleckého posudku nechali původci skládky navýšit nosnost mostu na dvojnásobnou hodnotu, aby tak mohli zvýšit tonáž najíždějících vozidel s odpady. "Čemu se divíte? Ten beton přece za těch 40 let vyzrál", nechal se slyšet jeden z nich.

Během Velikonočních svátků se pseudopodnikatelé sešli ve vile jednoho z nich a zbyla po nich jen nedopitá láhev rumu Zacapa Centenario 23 Anos. Jak sdělila manželka jednoho z postižených, jeho poslední slova, před bezprecedentní proměnou byla: "Dyť vole nám eště budou vděční, vole, ti pitomci z Vážan. Dyť si tam jednou udělají sjezdovku a budout na tom valit těžkou rejžu, si na nás eště vole vzpomenou...."

#moribundus

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí