zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Litoměřicích jezdí na elektrokolech úředníci a strážníci

10.04.2018
Obec, město
Ekostyl
Doprava
V Litoměřicích jezdí na elektrokolech úředníci a strážníci

Litoměřice jako jedno z prvních měst na severu Čech vsadily na elektrokola. Loni v listopadu koupily první a nyní jich mají už deset. Využívají je při své práci úředníci a městští strážníci. Město se tak snaží podpořit udržitelné druhy dopravy a jít příkladem veřejnosti.

"Město Litoměřice je v ČR na špici v energetickém managementu, proto realizuje pilotní akce také na podporu elektromobility," řekla ČTK Hana Brůhová, manažerka plánu udržitelné městské mobility.

Z deseti kol mají sedm úředníci různých odborů a tři mají strážníci. "Používání elektrokol zvláště městskou policií může motivovat a inspirovat veřejnost k tomuto způsobu cestování," uvedla Brůhová.

Všechna elektrokola stála dohromady 317.000 korun, přičemž zhruba 200.000 korun pokryl evropský projekt MOVECIT. "Připravovaná investice do nabíjecích cyklostojanů je předběžně vyčíslena na 5000 eur (127.000 korun)," uvedla Brůhová. Nabíječky bude radnice instalovat během letošního léta na čtyřech místech, která nyní vybírá. "Snažíme se je vybrat tak, aby byla, pokud možno, alespoň částečně přístupná i veřejnosti," řekla Brůhová.

Vzhledem k tomu, že kola byla pořízena v zimě, zkušeností zatím s jejich užíváním moc není.

Litoměřice patří mezi městské průkopníky ve využití ekologických zdrojů energie. Čerpat chtějí v budoucnosti z vrtů geotermální energii. V roce 2012 zveřejnily jako první v Česku energetický štítek své radnice, v parku Václava Havla mají solární lavičku, přes níž si lze dobít telefon či tablet. Posledním významným krokem vzhledem k ekologii bylo zavedení bezplatné MHD. Zdarma budou autobusy městské hromadné dopravy od 1. května.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí