zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obchodovali s kriticky ohroženými želvami a nevedli o tom záznamy. Od inspektorů ČIŽP dostali pokutu sto tisíc korun

12.04.2018
Příroda
Obchodovali s kriticky ohroženými želvami a nevedli o tom záznamy. Od inspektorů ČIŽP dostali pokutu sto tisíc korun

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany přírody v Ostravě uložili pokutu sto tisíc korun společnosti AGROPET s.r.o. za několikanásobné porušení zákona o obchodování s ohroženými druhy chráněnými mezinárodní úmluvou CITES[1]. Firma, která provozuje zverimexy v Moravskoslezském kraji, obchodovala s kriticky ohroženými suchozemskými želvami zelenavými a vroubenými, aniž by plnila povinnosti dle platné legislativy.

,,Zjistili jsme, že u 34 exemplářů těchto želv nenahlásila společnost Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje jejich prodej a úhyn a také nevedla záznamy o obchodu s těmito exempláři, jak jí ukládá zákon. Některé exempláře navíc prodala v rozporu s nařízeními Evropské unie dalším držitelům. Při stanovení výše pokuty jsme přihlédli mj. k tomu, že předmětem přestupků byly exempláře druhů přímo ohrožených vyhubením," vysvětlil Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě. Společnost AGROPET s.r.o. se proti pokutě neodvolala a sankce tak nabyla právní moci.

Želvy zelenavé i želvy vroubené jsou kriticky ohrožení býložraví plazi. V přírodě se vyskytují především v jižní a jihovýchodní Evropě.

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí