zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Moravskoslezský kraj rozšířil počet aut s alternativním pohonem

13.04.2018
Doprava
Ekologická auta
Moravskoslezský kraj rozšířil počet aut s alternativním pohonem

Moravskoslezský kraj rozšířil svůj vozový park automobilů s alternativním pohonem. Zaměstnanci úřadu budou využívat dva nové elektromobily a pět vozidel s pohonem CNG. Kraj a jeho organizace aktuálně mají šest elektromobilů, 27 aut na CNG a jeden hybridní automobil, řekla dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

"Podpora alternativních způsobů dopravy, ať už je to elektřina nebo CNG je pro náš kraj klíčová. V budoucnu samozřejmě počítáme s vodíkovou mobilitou," uvedl náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS). Podle něj je ale nutné, aby se s rozvojem elektromobility vyvíjela i potřebná infrastruktura, jako jsou například nabíječky pro elektroauta. "V loňském roce jsme podpořili výstavbu 11 nových stanic a letos jich chceme dalších 15," doplnil Unucka. Za tři měsíce využilo krajské nabíjecí stanice na 80 majitelů elektromobilů. Nejvytíženější stanicí je nabíječka na budově Gymnázia ve Frenštátě pod Radhoštěm. Podrobnější informace zájemci mohou najít na webu www.krajskenabijecky.cz.

Moravskoslezský kraj chystá v oblasti čisté mobility spolupráci s Ostravou, která se na využívaní automobilů s alternativním pohonem rovněž zaměřuje. Ostravský magistrát, městské obvody či městská policie takových vozidel využívá tři desítky. Podle dřívějších plánů města by už letos na podzim mělo v Ostravě být 48 ekologických vozidel a příští rok by jich mohlo přibýt dalších 20.

"Našemu regionu se kdysi říkávalo ocelové srdce republiky. Do budoucna bychom chtěli, aby se o něm začalo mluvit jako o srdci vodíkovém. Vodíková doprava je jako jediná opravdu bez emisí. Proto se těmito technologiemi intenzivně zabýváme a hledáme způsoby, jak co nejrychleji jezdit opravdu čistě. V kraji plánujeme minimálně dvě vodíkové stanice, jednu v Ostravě, druhou na jiném místě v regionu, jednou z možností je například Opava. Strategicky se v kraji počítá s pořízením vodíkových automobilů, autobusů, ale také vlaků," řekl Unucka. Od využívání vozidel na alternativní pohon si kraj slibuje zlepšení kvality ovzduší, které je nejhorší v zemi.

Martina Helánová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí