zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vysoké Mýto rozšiřuje systém sběru tříděného odpadu

13.04.2018
Odpady
Recyklace
Vysoké Mýto rozšiřuje systém sběru tříděného odpadu

Vysoké Mýto rozšiřuje systém sběru tříděného odpadu. V minulosti Technické služby asi na třetině města rozmístily nádoby na papír a plast přímo k domům, množství surovin k recyklaci se v nich výrazně zvýšilo. Zároveň se méně často vyvážely popelnice se směsným odpadem. Nyní dostane nádoby většina obyvatel s výjimkou sídlišť a bytových domů.

Z pilotního projektu vyplynulo, že domácnost, která má nádoby, vytřídí za rok o 29,5 kilogramu papíru a o 14,2 kilogramu plastů více než ta bez nádob. "Těmto domácnostem se přestal vyvážet komunální odpad jednou týdně a začal se vyvážet jednou za 14 dní, takže jim nezbývá než přemýšlet, kam vlastně ten odpad dají," uvedla Ivana Pokorná z Technických služeb.

Nový systém má i ekonomické výhody. Technické služby si pořídily svozové auto, které dva dny v týdnu sváží bioodpady a zbylé dny sklo, papír a plasty. Ušetřilo se tak za dříve smluvně objednávaný odvoz bioodpadu a přibyly tržby za vytříděné suroviny. Úspory přineslo i méně časté vysypávání klasických popelnic.

Technické služby také zavádějí systém zpětného využití použitých věcí z domácností. Lidé si budou moci za symbolickou cenu odkoupit předměty, které jiní občané odložili. Letos přibudou i další sběrné nádoby na kov a použitý olej.

Ve městě také funguje kompostárna na zpracování bioodpadů z domácností i z údržby městské zeleně. V roce 2016 si z ní lidé odvezli 140 tun kompostu, vloni o 90 tun více. Část suroviny se využije při obnově veřejné zeleně.

Vysoké Mýto minulý rok získalo ocenění Odpadový Oscar za nejnižší produkci směsného odpadu v Pardubickém kraji v kategorii měst nad 5000 obyvatel. Slevy za více vytříděného odpadu občanům nenabízí, podle Pokorné by byl systém složitý, pro obyvatele nákladný a výsledný efekt malý.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí