zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na linky MHD v Děčíně vyjedou busy na CNG s klimatizací a wi-fi

16.04.2018
Obec, město
Doprava
Na linky MHD v Děčíně vyjedou busy na CNG s klimatizací a wi-fi

Děčínský dopravní podnik pořídil 21 autobusů na stlačený zemní plyn (CNG). Vozy s klimatizací a pokrytím wi-fi sítí mají přispět ke snížení emisí ve městě a zároveň zvýší komfort pro cestující. První nízkopodlažní vozy vyjedou na trasu ve čtvrtek.

Nízkopodlažní vozidla jsou vybavena kamerovým systémem. "Z hlediska bezpečnosti to určitě cestující přivítají," řekl při dnešním představení autobusů ředitel dopravního podniku Bohumil Bárta.

Zatím je autobusů v areálu podniku deset, dalších jedenáct vozů dodá společnost MAN do konce letošního srpna. "Vozidla budeme postupně uvádět do provozu. Hned ve čtvrtek nasadíme tři nebo čtyři a ostatní z první části dodávky do konce týdne," uvedl ředitel. V klasickém autobuse je pro cestující 85 míst a v kloubovém pak 165 míst. Díky zakázce bude obměněna zhruba třetina vozového parku podniku, který plně vlastní město. Vyřazeny budou nejstarší naftové autobusy.

Náklady na investici činily 130 milionů korun, z toho 85 procent společnost získá z evropských fondů. "Regionální operační programy byly vypisovány na nízkoemisní nebo bezemisní vozy, nízkoemisním se rozumí pohon na CNG, bezemisní na elektrobus, vybrali jsme CNG, protože cena za elektrobus dvojnásobně převyšuje cenu za autobus na CNG a nečerpáme trakční vedení, proto by pro nás byl provoz drahý," vysvětlil ředitel.

Dopravní podnik vybudoval kvůli novým vozům plničku na CNG, která je přístupná i veřejnosti. Stála zhruba 16 milionů korun. "Řidiče postupně proškolíme, protože tankování plynu je trochu náročnější než nafty," řekl Bárta. Autobusy na CNG pořizovaly v Ústeckém kraji také dopravní podnik v Chomutově a Ústí nad Labem.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí