zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Většina lidí v M. Třebové se zapojila do systému snižování odpadů

18.04.2018
Obec, město
Odpady
Recyklace
Většina lidí v M. Třebové se zapojila do systému snižování odpadů

Motivační evidenční systém odpadového hospodářství v Moravské Třebové se postupně rozšiřuje. V dvouměsíčním pilotním období v srpnu a září loňského roku se do něj zapojila asi čtvrtina obydlených domácností, nyní je jich již více než 55 procent. Systém má snížit množství komunálního odpadu ve městě, lidé za třídění odpadu získávají slevu.

"Na hodnocení výsledků je ještě brzo. Už se ale trochu projevuje ekonomické uvažování lidí, dávají popelnice před dům až tehdy, když jsou plné," řekla ČTK jednatelka Technických služeb Gabriela Horčíková. Bylo proto možné snížit frekvenci vyvážení nádob na odpadky.

Domácnosti se do systému registrují pomocí internetové aplikace a dostanou identifikační čárové kódy, které nalepí na popelnice nebo pytle s vytříděným odpadem. Podle množství produkovaných odpadků, které bude město sledovat, budou moci získat slevu na poplatcích až 70 procent. Popeláři také sledují, zda popelnice neobsahují recyklovatelný materiál a nejsou poloprázdné.

"Za vyseparování odpadních plastů a papíru za srpen a září jsme v naší čtyřčlenné domácnosti platili místo 550 na osobu asi 470 korun," uvedl občan města Jindřich Kos.

Motivační systémy se slevami za tříděný odpad již před časem zavedly také například Ústí nad Orlicí nebo Letohrad. V pololetí chce Moravská Třebová rozdat lidem ještě kompostéry. Tím by se mělo dál snížit množství odpadu v popelnicích.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí