zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

U Humpolce by mohla zmizet stará průmyslová skládka

18.04.2018
Odpady
Sanace, staré zátěže
U Humpolce by mohla zmizet stará průmyslová skládka

U Proseče by mohla být odstraněna bývalá skládka kalů z Humpoleckých strojíren. Ve starém žulovém lomu je podle odhadů uloženo až 150 metrů krychlových těchto odpadů, poslední byly dovezeny v roce 1991. Záměr na sanaci skládky už úřady posoudily z hlediska dopadu na životní prostředí. Stojí za ním obecně prospěšná společnost Čistá příroda východních Čech z Chrudimi. Její zástupce Tomáš Kašpar ČTK řekl, že chtějí na projekt požádat o dotaci EU.

Náklady sanace se podle Kašpara budou zřejmě pohybovat okolo 30 milionů korun. Uvedl, že o dotaci bude možné požádat po vydání územního rozhodnutí.

Starosta Proseče Josef Jandejsek ČTK řekl, že obecní úřad o záměru ví, ale vzhledem ke svému malému rozpočtu se na něm nepodílí. V Proseči žije 71 lidí. Skládka je podle záměru zveřejněného v Informačním systému EIA asi 400 metrů za Prosečí, u silnice na Záběhlice. Je neupravená a oplocení je zničené.

Skládka byla v provozu od roku 1977, v souladu s tehdy platnými předpisy. V lomu skončily kaly z neutralizační stanice strojíren, která částečně upravovala tekuté odpady z galvanovny. Před šesti lety v lokalitě průzkum zjistil znečišťující látky, především olovo, ropné látky a polychlorované bifenyly (PCB), stojí v záměru.

Na skládku navazuje divoká skládka komunálního odpadu, později upravená. I ta má být odtěžena. Celková kontaminovaná plocha je podle záměru 1000 až 2000 metrů čtverečních.

Ministerstvo životního prostředí k navržené sanaci vydalo souhlasné stanovisko s podmínkami, že po dokončení prací bude lokalita dál sledovaná a péče o toto území bude zajištěná na pět let. Stanovisko bylo na webu zveřejněno tento měsíc.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí