zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Metropolitní plán chce umožnit developerům zastavět většinu parků a zelených ploch Prahy

16.04.2018
Obec, město
Šlendryján
Metropolitní plán chce umožnit developerům zastavět většinu parků a zelených ploch Prahy

Metropolitní plán, jehož návrh dnes zveřejnil magistrát hlavního města, má přestat chránit před zástavbou nejen území kolem obory Hvězda, Parukářku, svahy kolem botanické a zoologické zahrady v Troji, ale i stovky dalších parků a zelených ploch po celé Praze. O ochranu mají přijít i školy, školky nebo sportoviště. Podle občanského spolku Arnika plán nestanoví pro výstavbu prakticky žádná pravidla. Pražané a městské části mohou k návrhu podávat připomínky během července.

,,Institut plánování a rozvoje dává developerům volné ruce a chce dovolit stavět prakticky cokoliv téměř kdekoliv. Navrhuje zahustit pražskou zástavbu na úkor parků a zelených ploch, sportovišť a dokonce veřejné vybavenosti. Ignoruje potřeby obyvatel a vytváří předpoklady ke zhoršování podmínek pro život v hlavním městě. Každý by si měl ve vlastním zájmu Metropolitní plán prohlédnout a podat připomínky," komentuje zveřejněný návrh magistrátu právnička Arniky Vendula Zahumenská.

Přeměna nezastavitelných ploch na zastavitelné je nevratný krok. V budoucnu by stačila jen drobná změna územního plánu a namísto parků nebo třeba zahrádkových osad může vyrůst prakticky jakákoliv stavba. Naopak změnit zastavitelné území zpátky na park v podstatě není možné. Praha by totiž musela vynaložit stovky milionů nebo spíše miliard na výkupy pozemků.

Rozsah zastavitelných ploch v návrhu Metropolitního plánu je přílohou této tiskové zprávy. Všechna území uvnitř přerušované čáry, kam patří také plochy zeleně, parků a veřejné vybavenosti, mají zastavitelná.

,,Primátorka Krnáčová označuje zveřejnění Metropolitního plánu za historický okamžik. To je pravda jen zčásti. Míra transparentnosti je skutečně nebývalá. Stejně tak se nikdy dříve nemohli Pražané seznamovat s územním plánem déle než měsíc, jako je tomu teď. Na druhou stranu, Institutu plánování a rozvoje se ani po šesti letech práce nepodařilo připravit plán, který zajistí, aby Praha udržela krok k progresivními metropolemi Evropy," dodává Martin Skalský z Arniky.

Arnika připravila ve spolupráci s týmem odborníků[i] podrobné komentáře k zásadním rizikům, která návrh Metropolitního plánu přináší[ii]. Každý týden zveřejní text k jednomu z těchto témat: parky a zelené plochy; doprava; školy, školky a další veřejná vybavenost; mrakodrapy a památková ochrana; dostupnost bydlení; využití brownfields, jako jsou například pozemky pražských nádraží[iii]. Arnika také sepsala pro Pražany návod[iv] na to, jak se napsat připomínku k Metropolitnímu plánu. Až do konce července je poradna Arniky také připravena na nápor dotazů.


Metropolitní plán se stane nejdůležitějším podkladem pro rozhodování stavebních úřadů a ovlivní podobu Prahy na několik příštích desetiletí. Bude mít zásadní dopad na život a majetek všech obyvatel Prahy, kteří mají právě v červenci možnost do finální podoby zasáhnout. Už teď si mohou plán prohlížet a podívat se, jak ovlivní místo jejich bydliště. Lhůta pro podání připomínek je 30 dnů a poběží od 27. června do 26. července. Arnika vysvětluje Pražanům souvislosti Metropolitního plánu na webu www.zmenyprahy.cz.

Poznámky:
[i] Tým odborníků, který se podílejí na zpracování připomínek: https://zmenyprahy.cz/praha-zitra/spravujeme-metropolitni-plan
[ii] Podívejte se na video z kampaně Spravujeme Metropolitní plán: http://youtu.be/h2Oa9rLkikM
[iii] Pomozte spravovat Metropolitní plán na Facebooku: www.facebook.com/spravujememetroplan
[iv] Návod Arniky pro podávání připomínek: https://zmenyprahy.cz/praha-zitra/spravujeme-metropolitni-plan/jak-se-zapojit/jak-napsat-a-podat-pripominku
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
22
4. 2021
22.4-16.5.2021 - Festival, slavnost
Brno a okolí
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí