zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soud rozhodl, že silničáři musí stromy na Chrudimsku vysadit

26.04.2018
Příroda
Doprava
Soud rozhodl, že silničáři musí stromy na Chrudimsku vysadit

CHRUDIM - Správa a údržba silnic Pardubického kraje vysází třicejedna švestek za povolené vykácení hrušní podél silnice u Chrudimi. Krajský soud v Hradci Králové upozornil na to, že stromy vysázené za příkopem netvoří pevnou překážku, a proto se v tomto případě na výsadbu nevztahují z toho plynoucí omezení. Rozhodnutí soudu může pomoci úřadům v případě podobných sporů.

Náhradní výsadbě na Chrudimsku bránila dopravní policie s odůvodněním, že jde o pevnou překážku a ohrožení bezpečnosti provozu. Soud však na výsadbě trvá. Podle zákona o pozemních komunikacích se omezení vztažená na pevné překážky vztahují pouze na vozovku a na krajnici vozovky. Protože správa silnic vysadí stromy až za příkopem, nově vysazené stromy pevnou překážku představovat nebudou.

,,Rozsudek je přelomový a může sloužit jako vodítko pro úřady, jak se mají zachovat. Soud jednoznačně potvrdil, že správně vysazené a udržované stromy mají kolem silnic své místo a nepředstavují bezpečnostní riziko," komentuje rozhodnutí Marcela Klemensová z Arniky.

Silničáři se kvůli výměně starých stromů podél silnic za mladé dostali do zvláštní situace. Zatímco odbor životního prostředí Pardubického kraje nařídil nahradit staré stromy novou výsadbou, odbor dopravy stejného úřadu mu to pod hrozbou pokuty zakazoval stejně jako policie. Silničáři se proto obrátili na soud.

Stromy rostoucí za příkopem silnic II. a III. třídy ve většině případů ani jinak nebrání bezpečnému provozu na silnici. Výsadbě stromů mohou bránit majetkové poměry, protože pozemky za příkopem jsou často v soukromém vlastnictví. V zájmu krajů by ale mělo být pozemky vhodné k výsadbě stromů podél silnic vykupovat.

Poznámky:
Arnika prosazuje systémová řešení, která umožňují zachovat zeleň podél krajských silnic a zároveň zvyšují bezpečnost silničního provozu. Patří k nim snížení rychlosti jízdy v alejích, reflexní nátěry či odrazky na kmenech, svodidla v rizikových místech, výsadba stromů v bezpečné vzdálenosti od vozovky, ale také výuka jízdy alejemi v autoškole.
Více informací: http://aleje.org/o-alejich/bezpecnost-provozu/jak-zvysit-bezpecnost

Vlastníků a správcům pozemků podél silnic je určena Koncepce alejí Moravskoslezského kraje, která obsahuje právní rámec ochrany stromořadí, praktické rady jak pečovat o nové i původní výsadby, příklady realizovaných projektů výsadeb stromořadí podél cest a péče o ně. Nechybí ani ukázky dobré praxe z Německa a Polska.
Publikace ke stažení: http://arnika.org/aleje-moravskoslezskeho-kraje-publikace

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí