zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Využití moderních technologií naruby: Budou spalovny víc znečišťovat ovzduší?

22.04.2018
Odpady
Ovzduší
Zdraví
Využití moderních technologií naruby: Budou spalovny víc znečišťovat ovzduší?

Oficiální zástupci České republiky se snaží v EU zhoršit doposud platné úrovně znečištění ovzduší pocházející ze spaloven komunálních odpadů. Informovala o tom asociace ekologických organizací EEB [1]. Evropská unie se chystá příští týden ukončit tříletý proces aktualizace environmentálních norem pro zařízení na spalování odpadu [2]. Je absurdní, aby nové limity založené na BAT - nejlepších dostupných technologiích, jež se stále zlepšují - umožňovaly větší znečištění ovzduší.

Čeští zástupci za státní správu v Technické pracovní skupině Evropské unie se snaží umožnit spalovnám, aby vypouštěly do ovzduší víc toxických dioxinů, toxické rtuti a zdraví škodlivého prachu. Navíc mlčí ke snaze jiných zemí umožnit spalovnám vypouštět víc oxidů dusíku.

Podle EEB zástupci Nizozemí, Švédska, Rakouska a Belgie usilují o to, aby spalovny snižovaly znečištění ovzduší. Naopak zástupci Německa, Velké Británie, Španělska, Portugalska, Maďarska a České republiky se snaží, aby spalovny mohly znečišťovat ovzduší víc než dosud. Není divu, když i mezi oficiálními českými zástupci za státní správu jsou ministerstvem životního prostředí nominováni přímo zaměstnanci spaloven, Teplárenského sdružení a ČEZu, plánujícího výstavbu největší české spalovny v Mělníku. Přítomných 131 zástupců průmyslu infiltrací do pracovní skupiny přečíslilo i nezávislé zástupce jednotlivých států, zatímco ekologické organizace mají v pracovní skupině reprezentantů jen devět.

Technická pracovní skupina například navrhuje zvýšit od roku 2006 platné maximální denní průměry emisí spaloven následně [3]:
- NOX: z dosavadních 100 mg/Nm3 na 150 mg/Nm3, zatímco 10 % fungujících spaloven produkuje méně než 55 mg/Nm3. Přitom ve Francii zákon požaduje 80 mg/Nm3 a v Rakousku 70 mg/Nm3 pro nové a 100 mg/Nm3 pro stávající spalovny.
- Rtuť: z dosavadních 20 ?g/Nm3 na 25 ?g/Nm3, zatímco 10 % fungujících spaloven produkuje méně než 0,5 ?g/Nm3.
- Prach: z dosavadních 5 mg/Nm3 na 7 mg/Nm3, zatímco 10 % fungujících spaloven produkuje méně než 0,4 mg/Nm3.

Nové měkčí hodnoty prosazované zastánci spaloven by tedy mohly znečišťovat ovzduší 3x (NOX) až 17x (prach) víc, než dovolují dostupné moderní technologie. Evropská reforma pravidel se má ovšem opírat právě o nejlepší dostupné technologie.

Závěrečné rozhodnutí Technické pracovní skupiny bude mít vliv na stanovení nové sady nejlepších dostupných technologií pro emise ze spaloven. Měly by být schváleny během let 2018 a 2019 a do konce roku 2019 vyjít v úředním věstníku. Následně budou mít provozovatelé spaloven čtyři roky na jejich splnění.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

,,Absurdní situace: Spalovací technologie upadají a nepodléhají technologickému pokroku? Jak je možné, že navrhované úrovně znečištění jsou vyšší než standardy z roku 2006?"
Selhání technologií či Kocourkov? Nikoli, to "jen" zástupci evropského spalovnového průmyslu včetně českých pracovníků spaloven, ČEZu a Teplárenského sdružení masivně znečišťují už nyní vyjednávací proces u evropského stolu. Jejich návrhy nahrávají těm, pro něž není důležitá ochrana lidského zdraví. Poškozují také zodpovědné firmy.
Když čeští spalovnáři neuspěli se získáním evropských fondů na výstavbu nových spaloven, snaží se alespoň zhoršit lidem ovzduší kolem spaloven už existujících."


Poznámky:

[1] http://eeb.org/business-as-usual-for-waste-incineration-as-updated-eu-protections-match-or-weaken-existing-guidelines/
[2] http://www.eipie.eu/the-sevilla-process
[3] https://bit.ly/2J6yuvw

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí