zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příbramská radnice v létě rozdá lidem domácí kompostéry

27.04.2018
Odpady
Bioodpady
Příbramská radnice v létě rozdá lidem domácí kompostéry

Příbram radnice získala dotaci z Evropské unie na pořízení domácích kompostérů. Téměř 830 plastových nádob na bioodpad v létě rozdá lidem, kteří o ně požádali v dotazníkovém průzkumu. Náklady jsou přes tři miliony korun, většinu pokryje dotace z Operačního programu Životní prostředí, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Pavlína Svobodová.

Lidé dostanou kompostéry zdarma, v prvních pěti letech budou v majetku města a poté přejdou do vlastnictví jednotlivých uživatelů. Radnice nyní hledá dodavatele kompostérů, vybrán by měl být v květnu. Dodací lhůta je deset týdnů, první kompostéry by tak Příbramští měli obdržet v červenci a srpnu. "Všichni víme, že by bylo ideální dát kompostéry na zahrádky právě teď, ale jsme limitováni termíny a podmínkami poskytovatele dotace, které bohužel nemůžeme ovlivnit," uvedl místostarosta Václav Švenda (TOP 09).

Poukázal na to, že lidé díky kompostérům nemusejí bioodpad nikam odvážet, ale zpracují ho na své zahradě. Díky tomu se ulehčí i příbramskému sběrnému dvoru s kompostárnou a město nebude muset platit tolik za svoz bioodpadu z veřejných nádob. "Nemluvě o tom, že mnohdy bioodpad končil i v komunálním odpadu," podotkl Švenda.

Pořízení dotovaných domácích kompostérů se podle něj osvědčilo i v jiných městech, někde zaznamenali až patnáctiprocentní snížení množství komunálního odpadu. Zkušenosti s podobnými projekty má ve středních Čechách třeba Beroun, plastové kompostéry letos rozdává lidem také radnice v Kolíně.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí