zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Třebíčsku trpí suchem čtyři pětiny lesů, situace se zhoršuje

02.05.2018
Les
Na Třebíčsku trpí suchem čtyři pětiny lesů, situace se zhoršuje

Na Třebíčsku jsou podle odhadu lesníků oslabeny suchem čtyři pětiny lesů, usychají v nich smrky i borovice. V lepším stavu jsou lesy jen poblíž toků, lesní potoky ale v létě vysychají. Problémy trvají přes tři roky a deficit vláhy letošní teplé jaro ještě prohlubuje. Těžba souší převyšuje objem dřeva napadeného kůrovcem. K vysychání lesů přispívají rozlehlá pole a velké průmyslové plochy, jimiž jsou elektrárna Dukovany a vojenské letiště u Náměště nad Oslavou. Novinářům to dnes řekli zástupci Lesů ČR.

S podobným nedostatkem vláhy jako Třebíčsko bojují i sousední lesní správy Znojmo a Náměšť nad Oslavou. Sucho je tam velké. "V některých místech až kritické," řekl krajský ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. Těžba se na Třebíčsku už týká jen poškozených stromů. "Přičemž pro tu širší oblast lze konstatovat, že objem soušových těžeb významněji převyšuje objem těžeb kůrovcových," podotkl. Suchem nejvíc trpí smrkové lesy, protože mají kořeny mělko. "Snažíme se pěstovat více listnaté dřeviny nebo hluboko kořenící dřeviny," řekl Šafařík.

K úbytku vláhy v tomto území podle Šafaříka přispívají pole s výměrami, které patří mezi největší v republice. "Já bych v tuto chvíli apeloval na všechny hospodáře v krajině, pokusme se do této oblasti vnést co nejvíce rozptýlené zeleně," řekl. Vliv podle něj mají i dukovanská elektrárna a vojenské letiště. "Dvě plochy, které když je teplo, vyzařují obrovské množství energie, tepla, do ovzduší a rozhání de facto ty srážkové mraky," uvedl.

Lesní správa Třebíč obhospodařuje 16.000 hektarů státních lesů. Loni vytěžila 190.000 metrů krychlových dřeva, zhruba dvojnásobek běžné roční těžby. Lesní správce Aleš Rusek uvedl, že v tomto území nejsou komplexy lesa hluboké a nedokážou si udržet své klima. Stresují je okolní rychle vysychající pole. V mladině na dohled dukovanské elektrárny dnes Rusek novinářům ukázal desetileté smrky, které už začínají vytvářet šišky, což by se při obvyklém přísunu vláhy stalo až za několik desetiletí. "Je to projev toho, že jsou ty stromy stresované. Sazenice se snaží vytvořit šišky a zachovat rod," vysvětlil.

Problémy se suchem jsou v celé republice, nejvíc se zatím projevují na severní Moravě. Třebíčsko je nejpostiženější částí Vysočiny.

Věra Stejskalová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí