zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prachatice: Inteligentní koše na třídění odpadů v historickém centru

13.05.2018
Obec, město
Odpady
Prachatice: Inteligentní koše na třídění odpadů v historickém centru

Prachatice patří mezi ,,chytrá města"

Vedle Prahy, Brna, Pardubic, Karlových Varů či Písku se i Prachatice řadí do seznamu ,,chytrých měst" Smart Cities využívající moderní a inteligentní technologie, které zvyšují životní úroveň obyvatel a šetří životní prostředí. V Prachaticích máme ,,chytré" odpadkové koše Bigbelly.
V březnu byly instalovány na deseti místech v centru města. Stanoviště tvoří vždy dvě nádoby jedna ke sběru plastů a druhá ke sběru papíru. Koše jsou určeny pouze pro vytříděný uliční odpad - tedy odpad, který občané vyprodukují přímo na ulici např. při přesunu do práce, školy nebo při pobytu v parku. Nenahrazují běžné barevné kontejnery na tříděný domovní odpad.

Do koše na PLAST patří: PET lahve, nápojové kartony - od džusů, mléka apod., kelímky a krabičky od potravin, plastové obaly - sáčky, folie.
Do koše na PAPÍR patří: noviny a časopisy, papírové obaly, drobné papírové krabice (složené)
Co do košů Bigbelly nepatří? Tříděný odpad z domácností a směsný odpad. Na tříděný odpad z domácností je ve městě dostatečný počet barevných kontejnerů. Směsný odpad paří do popelnic a běžných odpadkových košů.

Jak chytré koše Bigbelly fungují? Koše na plast mají uvnitř zabudovaný lis poháněný solární energií. Vhozený odpad je stlačen, čímž se zmenší jeho objem a do koše se tak vejde více odpadu. Koše jsou napojeny na dispečink a v reálném čase poskytují informace o míře zaplnění. Obsluha na dálku snadno zjistí, kdy je koš plný a připraven k výsypu, což umožňuje efektivní plánování svozu. Koše jsou zcela uzavřené, odpadky nezapáchají a z košů nevypadávají. Přínosem jsou čisté ulice a především třídění uličního opadu na prvním stupni shromažďování. Projekt byl podpořen z Operačního programu Životní prostředí.

Toto je jedna z dalších forem, jak se město Prachatice snaží maximálně využít moderní trendy při stále složitějším procesu nakládáni s odpady.

Kontakt na Zdravé město
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí