zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mezi Štramberkem a Kopřivnicí vznikla nová Sluneční stezka

13.05.2018
Ekologická dovolená, cestování
Mezi Štramberkem a Kopřivnicí vznikla nová Sluneční stezka

Na úbočí Bílé hory na pomezí Štramberku a Kopřivnice na Novojičínsku vznikla Sluneční stezka, která vede po stopách historie, astrologie a slunečních znamení. Na 12 zastaveních, podle znamení zvěrokruhu, nabízí pohled na astrologické symboly, pověsti a souvislosti. ČTK to za Destinační management Beskydy - Valašsko sdělila Eva Kijonková.

"Sluneční stezka s jejími tématy geologie, znamení zvěrokruhu a poznání hvězdné oblohy má úplně jiný charakter než běžné značené turistické trasy," uvedla ředitelka managementu Monika Konvičná.

Filozofie i technické provedení stezky je podle Kijonkové výsledkem promyšlené koncepce, která vznikla už v 90. letech minulého století, ale dokončuje se až teď. "Zastavení nabízí i filozofický rozměr, který se prolíná s edukativními a interaktivními prvky. Součástí je i hmatový chodník z různých druhů kamenů, kde si zájemci mohou vyzout boty a projít se bosí," uvedla Konvičná.

U každého znamení je ukryto slovo, dohromady tvoří poselství britského hudebníka Johna Lennona. Slova jsou například napsaná na lavici nebo vyryta do kamene. Na místech jsou uvedena i souhvězdí jednotlivých slunečních znamení.

Na stezce jsou i meditační místa. Například Kamenný ovál tvoří 12 dřevěných křesel se znameními. "V každém z křesel je uložen papírový zápisník s poetickou charakteristikou znamení. Má sloužit pro vzkazy návštěvníků," uvedla Kijonková.

Stezka začíná v botanické zahradě ve Štramberku, která je na ploše asi deseti hektarů v bývalém vápencovém lomu. Končí na Bílé hoře, která je nejvyšším vrcholem v úpatí části Podbeskydské pahorkatiny. Stojí na ní 43 metrů vysoká rozhledna, z níž je možné za pěkného počasí vidět nejvyšší vrcholy Beskyd i Jeseníků.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí