zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Otřesy na Chebsku sílí, škody ale zatím nezpůsobují

15.05.2018
Geologie
Otřesy na Chebsku sílí, škody ale zatím nezpůsobují

Zemětřesný roj na Chebsku neoslabuje. Naopak otřesy sílí. V noci na dnešek zatím asi nejsilnější letošní otřes dosáhl magnituda 3,1. Škody zatím ale lidé nehlásí, řekla ČTK Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Automatické detekční systémy dokonce naměřily sílu až 3,7 stupně. Údaje pak odborníci zpřesňují, sílu otřesu, který se vyskytnul v noci na dnešek, upravili na 3,1.

"I tak to byl silnější otřes než ten v sobotu," uvedla Doubravová. Jak řekla, i když lidé hlásí na stránkách geofyzikálního ústavu zaznamenaná zemětřesení, zatím neuvádějí žádné škody.

Epicentrum otřesů je v okolí Lubů u Chebu. "Otřesy jsou cítit a i mě v noci vzbudily. Škody na městském majetku zatím hlášeny nemáme. A pokud vznikla někomu škoda na soukromém majetku, bude to asi řešit s pojišťovnou," řekla dnes ČTK starostka Lubů Anita Černíková (nez. za STAN).

Lidé v okolí, ale také až desítky kilometrů od epicentra pozorují charakteristické hřmění, ve skříních cinkají skleničky, neklidná jsou i domácí zvířata.

Nejsilnější otřesy se na Chebsku vyskytly na přelomu let 1985 a 1986. Tehdy nejsilnější otřesy dosáhly síly 4,6 stupně a už vznikaly trhliny ve zdech nebo se zhroutily komíny na domech. Poslední silnější otřesy pak byly v roce 2014, kdy otřesy dosahovaly síly 4,3 stupně.

Nahromaděná energie se na Chebsku neuvolňuje ve formě jednorázových ničivých otřesů, ale formou zemětřesných rojů. Díky tomu se energie uvolní postupně a bez významnějších následků.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí