zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti pomáhají chránit ptáky a zabezpečené skleněné plochy přibývají jako houby po dešti

26.05.2018
Obec, město
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Děti pomáhají chránit ptáky a zabezpečené skleněné plochy přibývají jako houby po dešti

O skla na budovách, protihlukových stěnách nebo zastávkách hromadné dopravy se ročně zabije obrovské množství ptáků. Právě nebezpečné zastávky proto Česká společnost ornitologická eviduje prostřednictvím webové aplikace zastavky.birdlife.cz. Dobrovolníci už pomocí této aplikace ohodnotili více než 10 000 zastávek a ornitology těší, že s rostoucím počtem zmapovaných míst roste i počet zastávek, o které už se ptáci nezabíjí. Kampaň Bezpečné zastávky inspiruje školní kolektivy, spolky, obce i jednotlivce napříč Českem, k aktivní pomoci naší přírodě. Kdo zabezpečí skleněnou plochu ve svém okolí do 10. června, se navíc může zúčastnit soutěže o zajímavé ceny.

Díky dobrovolníkům, kteří pomocí webové aplikace zastavky.birdlife.cz hodnotí zastávky hromadné dopravy, už mají ornitologové informace o bezpečnosti či nebezpečnosti více než deseti tisíc takových míst. ,,Ty nejnebezpečnější zastávky v blízkosti zeleně, které jsou z průhledného skla nebo materiálu odrážejícího okolní prostředí, na mapě svítí výstražně červeně. Velmi nás těší, když se takové zastávky ujmou místní obyvatelé a zabezpečí ji," uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické, koordinátorka projektu Sídla bezpečná pro ptáky. Obvykle se do akce zapojí děti z místní školy nebo přírodovědného kroužku. Výsledkem je pak nejen ochrana ptáků, ale také poučení pro děti i dospělé, že jedna silueta na skle je málo a že k účinnému zabezpečení je potřeba sklo polepit hustě.

Desítky dětí pomohly chránit ptačí životy například v Dobříši. Do zdejší akce se zapojilo i město a místní reklamní agentura, která zdarma poskytla zbytky barevných samolepících fólií. ,,Děti na Dni Země vystřihovaly různé motivy, určené na zabezpečení místních zastávek. Místní skauti ze Střediska prof. Oliče Dobříš pak samolepkami polepili tři nejnebezpečnější skleněné zastávky ve městě," popisuje Gabriela Dobruská.

Hned jedenáct zastávek zabezpečily děti v Brandýse nad Labem. ,,Celou akci inicioval pan Hradský ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy ve Staré Boleslavi. A jako nadšený začínající ornitolog jsem jej přiměla, aby zabezpečení svěřil naší škole. Děti i učitelé se při zabezpečování dobře bavili a kladné jsou i reakce veřejnosti," uvádí Andrea Čermáková ze ZŠ Na Výsluní v Brandýse. Ve Vrchlabí se děti z přírodovědného kroužku postaraly o nově vybudovanou autobusovou zastávku, která byla sice polepena bílými puntíky, ale pouze na některých místech a zabezpečení bylo tedy nedostatečné.

V Bezně se žáci soustředili na školní prosklenou pergolu, kde pravidelně nacházeli ptačí mrtvolky. ,,Pěkné bylo, že na výsledek byly děti opravdu hrdé, což je kromě účelnosti této aktivity jistě důležitá přidaná hodnota," uvádí Ivana Řípová ze ZŠ Bezno.

Pokud jednotlivci nebo školní kolektivy zabezpečí zastávku nebo jinou skleněnou plochu do 10. června, mohou se zapojit do soutěže vyhlášené Českou společností ornitologickou. Zájemci o účast v soutěži by měli poslat tři fotografie své realizace (před, po a ilustrační) a popis toho co, proč a jak udělali, na adresu dobruska@birdlife.cz do 10. června 2018. Ta nejlepší a nejnápaditější řešení budou odměněna zajímavými cenami!

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí